پایگاه اطلاع رسانی ناصر حجازی هواداران استقلال
کد : 740-35460      تاریخ انتشار : ۱۳۹۴ يکشنبه ۲۴ خرداد تعداد بازدید : 660
اختصاصی/ ناگفته های خواندنی از نشست کارشناسی مدیران استقلال
نشست مدیران سابق باشگاه استقلال به همراه غلامحسین زمان آبادی درمحل پایگاه ...

 

 به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی ناصر حجازی ،نشست مدیران سابق باشگاه استقلال به همراه غلامحسین زمان آبادی درمحل پایگاه اطلاع رسانی ناصر حجازی برگزار شد و طی آن علی فتح الله زاده ، کاظم اولیایی و عباس کردنوری ، راهکارهای لازم را برای اداره کردن این باشگاه ریشه دار ارایه دادند.

 این گردهمایی بیش از دوساعت و سی دقیقه بطول انجامید و حاضران جملگی بر این دیدگاه استوار بودند که ارزش " برند " استقلال و پرسپولیس مردم هستند و باید طوری مهندسی کرد که منافع ملی در نظر گرفته شود و دولت با همیاری کارشناسان خبره ، برای اداره کردن این دوباشگاه ریشه دارامروز راهی را برگزیند که فردا شاهد شکنندگی سرخ ابی ها نباشیم.

 

***فتح الله زاده :مدیرعامل نباید در مسلخ قرار گیرد

علی فتح الله زاده نخستین فرد از جمع میهمانان بود که لب به سخن گشود و در خصوص اینکه برای آینده استقلال چه باید کرد ، صحبت کرد .

 

وی ابتدا گفت : متاسفانه سیستم باشگاهداری در فوتبال ما از بیخ و بن نادرست است و به همین دلیل مدیرعامل استقلال یا پرسپولیس با هزار و یک مشکل دست و پنجه نرم می کند .

 

وی افزود : آستانه تحمل در فوتبال بخصوص این دوباشگاه کم است و به همین دلیل تمامی کاسه کوزه ها بر سر مدیرعامل شکسته می شود و دست آخر اوست که باید پاسخگوی همه چیز باشد.

 

ببینید در زمان بنده بازیکنانی بودند که تا ریال آخر را نمی گرفتند ، قرار داد نمی بستند . همین بازیکنان فردا در رسانه های ورزشی ادعا می کردند که خون ما آبی است و استقلالی دوآتیشه هستم . در حالیکه اگر پولشان را تمام و کمال نمی گرفتند ، علیه مدیرعامل شمشیر می کشیدند.

 

به نظر شما آیا من می توانستم این واقعیت ها را در آن زمان به مردم بگویم . ما با هزار زحمت و خون دل خوردن ، پول جور کرده و بازیکن استخدام می کردیم . خوب این مسائل به فوتبال ما و باشگاههای بزرگ ما لطمه می زند .

 

 وی افزود : بدتر از همه اینکه مدیرعامل به عنوان مقصر معرفی می شود و می گویند که چرا مقروض شده ایم . من تمامی مدارک و مستندات را دارم و حاضرم در یک مناظره مستقیم رادیو تلویزیونی ، دخل و خرج باشگاه را ارایه بدهم .

 

مدیرعامل سابق استقلال با تاکید بر اینکه به پیشنهادهای وی برای رفع مشکلات مالی توجه نشد ، اظهار داشت : من سال گذشته و در ابتدای فصل گفتم که من سه نفر را می اورم بدون آنکه کوچکترین توقع مالی داشته باشم . اما قبول نکردند ، حرف من این است که استقلال و پرسپولیس دو بنگاه سودده هستند و نباید متضرر شوند .

 

وی بااشاره به اینکه اعضای هیات مدیره حتی یک ریال هم کمک نکردند ، اضافه کرد : چهار تن از وزرا از دوستان نزدیک من هستند و تمامی مسائل را می دانند ، آنها قصد داشتند ورود کنند تا بنده در استقلال بمانم و این موارد را بطور شفاف بگویم ولی من اصرار نمودم که اینکار را نکنند . من اهل لابی و اینجور چیزها نیستم و باشگاه استقلال را مثل فرزندم می دانم .

 

از وی سئوال شد که آیا در مدت زمان فعالیت خود آیا وزارت ورزش از شما خواست تا این مشکلات را بیان کنید ، گفت : اصلا ، حتی یکبار دوستان ما در وزارت ورزش از بنده نخواستند که مشکلات را به آنها منتقل کنم .   

 

از فتح الله زاده پرسیدیم که چه باید کرد و برای فردای استقلال چه تدابیری باید اندیشید ، گفت : به اعتقاد بنده برای اینکه این باشگاه به شکل خصوصی اداره شود باید چارچوبی اصولی ایجاد شود . به این صورت که افراد متخصص و کاردان در این خصوص در اتاق فکر راهکارهای مناسب را ارایه بدهند و از همه مهمتر اینکه باید افرادی وارد هیات مدیره شوند که متخصص ، اکتیو و از جنس فوتبال باشند . در واقع نظر بنده این است که کار باید به کاردان سپرده شود وگرنه فوتبال ما به کجراهه خواهد رفت و  استقلال و پرسپولیس به بن بست خواهند خورد .

 

مدیرعامل سابق استقلال تصریح کرد : کش دادن بحث خصوصی سازی استقلال و پرسپولیس باعث شد تا امروز کاسه چکنم چکنم در دست بگیریم . دو راه پیش رو نیست ، یا باید استقلال و پرسپولیس تحت حمایت وزارت ورزش باشند و یا اینکه اگر قراراست به شکل خصوص اداره شوند ، از اموزه های فوتبال حرفه ای  الگو بگیریم و این دو باشگاه مردمی را اداره کنیم . حرف من این است که این دو باشگاه متعلق به مردم است و باید کاری کرد که فردا پیشمان نشویم .

 فتح الله زاده افزود: اینکه اکنون بجایی نرسیده ایم به این دلیل است که افراد غیر متخصص درباره خصوصی شدن استقلال و پرسپولیس ورود کردند وگرنه می توانستیم در سایه همگرایی و بدون حب و بغض اینکار را انجام دهیم و تکلیف را روشن کنیم . بهرحال اینکار شدنی است منوط به اینکه گره کار را ناگشودنی تر نکنیم و علیه هم شمشیر نکشیم .


***اولیایی : تضعیف استقلال و پرسپولیس به جامعه ضربه می زند

 

کاظم اولیایی مدیرعامل اسبق استقلال در ادامه این نشست اظهار داشت : مشکل اصلی فوتبال ما این است که تعریف درستی از نظام باشگاهداری نداریم و متاسفانه رسانه های ورزشی مطالبات مردم را بخوبی درج نمی کنند.

 وی افزود: باید هدف گذاری درست و نقشه راه داشته باشیم ، من قبول دارم که در فوتبال مشکلاتی وجود دارد اما آنهایی که دم ازاین می زنند که فوتبال فساد است ، بعضا اطلاعات درستی ازاین ورزش ندارند و اصلا متخصص نیستند.

 

مشکل دیگر این است که همه بدنبال تخریب یکدیگر هستند و بجای آنکه در اتاق فکرتبادل اندیشه کنند ، علیه هم دوئل می کنند. در حالیکه اگر نقشه راه بدهیم ، دیگر مشکلات فعلی یقه استقلال و پرسپولیس را نخواهد گرفت .

 وی در پاسخ به این سئوال که آیا می توان آموزه های حرفه ای را با فرهنگ خودمان تلفیق کرد و به یک هدف منطقی رسید ، گفت : بله می شود. بنده تمامی موارد را مو به مو ارایه داده ام . مجلس شورای اسلامی در سال 1389 طرح اولیه " طرح جامع نظام باشگاهداری ایران " را تصویب کرد اما برای اصلاح رفت اما دیگر برنگشت . اگر همان زمان اینکار عملی می شد ، امروز این همه نگرانی وجود نداشت .

 

اولیایی در ادامه گفت : بنده در سالهای اخیر همراه با دوستان به چند کشور اروپایی رفته و روند حیات باشگاهها را از نزدیک مشاهده کردیم . به نظر من بهترین الگو این است که از ژاپنی ها و کره ایها الهام بگیریم نه اینکه بخواهیم استقلال و پرسپولیس را به شرکت هایی بدهیم که خودشان هزار و یک مشکل دارند.

 

مدیرعامل اسبق استقلال اظهار داشت : فوتبال امروز یک پدیده اجتماعی است و خوب است که شما بدانید فیفا 209 عضو دارد اما سازمان ملل 193 عضو. می خواهم بگویم که فوتبال فراتر از یک ورزش است و باید کاری کنیم که مطالبات مردم لحاظ شود و خدای ناکرده اگر بخواهیم در راه تضعیف این دو باشگاه ریشه دار قدم برداریم ، فردا به جامعه جوان و بالنده ضربات مهلکی وارد خواهد شد.

 

وی با تاکید بر اینکه دولت باید درراه بالندگی و خصوصی شدن استقلال و پرسپولیس اهتمام کند ، گفت : باید طرح نظام باشگاهداری را پیاده کنیم و من مصرانه از دوستان در وزارت ورزش می خواهم که از فرصت طلایی پیش رو نهایت استفاده را بنمایند تا فردا کاسه کوزه ها بر سر مدیران فعلی این وزارتخانه شکست نشود .

***کردنوری :کاری کنیم که بی اعتمادی نشود

 

عباس کردنوری مدیرعامل سالهای دور استقلال در ادامه این نشست ، حرفهایش را این چنین آغاز کرد .

 

باید کاری کنیم که بی اعتمادی نشود و اگر موارد خاصی وجود دارد باید اجازه بدهند که به عنوان مثال آقای فتح الله زاده بتواند تراز مالی را ارایه بدهد تا حرف و حدیث پیش نیاید.

 وی افزود: کار خصوصی شدن طی دو سال اخیر بخصوص ماههای گذشته انجام شد ولی نتیجه این شد که استقلال و پرسپولیس فروشی نیستند .

 کردنوری با تاکید بر اینکه باید مسائل و مشکلات به شکل روشن و شفاف اعلام شود ، اظهار داشت : استقلال و پرسپولیس شرایط خاص خود را دارند و باید طوری طراحی کنیم که صاحبان اصلی این دو تیم یعنی مردم ، در نظر گرفته شوند.

 وی گفت : قیمت گذاری برای استقلال و پرسپولیس( 290 میلیارد تومان )  منطقی بود و در کنار آن می شد که در پرتو استفاده از دانش و تجارب کارشناسان مجرب ، به راهکاری اصولی و از منابع مختلف این دو تیم را اداره کرد  .

 من بازهم تاکید می کنم که مدیریت دو باشگاه باید با مردم صادق باشند و شفاف سازی کنند و اگر امروز مشکلات بی شمار شده به دلیل ناکارآمدی بوده . ما در مدیریت فوتبال فقیر هستیم و به باور بنده بهترین گزینه این است که دولت باید برای اداره کردن استقلال و پرسپولیس عاقلانه رفتار کند و سکان مدیریت این دوباشگاه را به افرادی بدهد که اهلیت ورزش و اهلیت فوتبال داشته باشند .

 

مدیرعامل پیشین استقلال همچنین تاکید کرد که در اساسنامه فیفا ، همه چیز مشخص است و ما باید طوری برخورد کنیم که فردا حرف و حدیث  بوجود نیاید.

 

کردنوری در خاتمه گفت : باید قانون مند به پیش برویم و این را ملکه ذهن خود کنیم که مردم صاحبان اصلی این دو باشگاه هستند. به واقع باید بگونه ای مهندسی کنیم که فردا مردم دلسرد نشوند .
 

***زمان آبادی : پذیره نویسی و دادن سهام به هوادران بهترین گزینه است

 

غلامحسین زمان آبادی یکی از کارشناسان مجرب و معاون فرهنگی باشگاه استقلال اظهار داشت : باید بپذیریم که استقلال و پرسپولیس قابل مقایسه با تیم های دیگر نیستند و باید حتما در خصوص اداره کردن این دوتیم پرطرفدار ، منافع ملی و جامعه را مدنظر داشته باشیم .

 

وی افزود : به اعتقاد بنده پذیره نویسی بهترین راهکار است و باید طوری طراحی شود که علاقه مندان بتوانند سهام بخرند . درواقع مردم سهامدار اصلی باشگاه خواهند بود و آنهامی توانند اعضای هیات امنا را انتخاب کنند و سپس موارد دیگر مثل انتخاب هیات مدیره و... به راحتی انجام شود  .

 

زمان آبادی ادامه داد : وقتی هواداران حق رای داشته باشند ، آنگاه می توان به نتایج خوبی رسید و در کنار آن بحث حق پخش تلویزیونی و کپی رایت و.. را مدنظر داشت.

 

وی افزود : اینکه بخواهیم باشگاه را به قیمت 290 میلیارد تومان به فرد خاصی بدهیم ، کاری است اشتباه . چون چنین شخصی یا یک بخش خصوصی باید با بدهی های قبلی نیز دست و پنجه نرم کند .

 

در واقع بخش خصوصی باید انگیزه داشته باشد وگرنه پاپیش نخواهد گذاشت و مشکلات مضاعف تر خواهد شد .

 

وی در خصوص اینکه چه باید کرد ، گفت : بنده پیشنهاد می کنم که فوتبال ترکیه را الگو قرار دهیم که دولت با دادن وام به باشگاهها ، آنها را احیا کرد . البته رفته رفته وام و بهره را بخشید اما اکنون باشگاهها به دولت مالیات می دهند و خلاصه اینکه لیگ این کشور و تیم های اوضاع بسیار مساعدی دارند.

 

زمان آبادی در خاتمه گفت : اگرآیتم پذیره نویسی بخوبی انجام شود و در این راه متخصصان ورود کنند ، می توان استقلال و پرسپولیس را بگونه ای اداره کرد که مشکلات امروز تکرار نشود و هواداران در پیله نگرانی فرو نروند.