اختصاصی/ رضا حسن زاده : هواداران از منصوریان و است اختصاصی/ تسلیت و همدردی خانواده ناصر حجازی به محمد اختصاصی/ نامجو مطلق: باید به منصوریان فرصت داد/ تع اختصاصی/ حمایت پیشکسوتان استقلال از سرپرست جدید

اختصاصی/ رضا حسن زاده : هواداران از منصوریان و استقلال حمایت کنند

اختصاصی/ تسلیت و همدردی خانواده ناصر حجازی به محمد پنجعلی

اختصاصی/ نامجو مطلق: باید به منصوریان فرصت داد/ تعویض ها اشتباه بود

اختصاصی/ حمایت پیشکسوتان استقلال از سرپرست جدید

اختصاصی / غفارمنش : استقلال بهتر از این می شود ؛ ب اختصاصی/ حمایت برومند از رحمتی اختصاصی/ پورحیدری: با یک برد مشکلات حل می شود اختصاصی/ رضا افتخاری را بیشتر بشناسید

اختصاصی / غفارمنش : استقلال بهتر از این می شود ؛ باید منصوریان را حمایت کنیم

اختصاصی/ حمایت برومند از رحمتی

اختصاصی/ پورحیدری: با یک برد مشکلات حل می شود

اختصاصی/ رضا افتخاری را بیشتر بشناسید

  • آکادمی فوتبال ناصر حجازی
  • مهرام
  • پایگاه اطلاع رسانی هواداران استقلال
ليگ برتر جام خليج فارس
ليگ برتر جام خليج فارس
بوندسلیگای آلمان
سری آ ایتالیا
لیگ برتر انگلیس
لیگ فوتسال
فرانسه لوشامپيونه
لالیگای اسپانیا
  • آوای آبی پوشان
کد : 743-9118      تاریخ ایجاد : ۱۳۹۳ دوشنبه ۲۴ آذر | ساعت: 16:39   تعداد بازدید : 448

منصوريان: نفت، لاک پشت نيم فصل اول بود

منصوريان با نفت تهران عملکرد درخشاني داشته است و اولين مربي اي است که در گفت‌وگوهاي سريالي با مربيان ليگ‌برتر قرار مي‌ گيرد.

 

به احترام قلعه‌نويي ديگر درباره استقلال حرف نمي‌زنم
 
منصوريان با نفت تهران عملکرد درخشاني داشته است و اولين مربي اي است که در گفت‌وگوهاي سريالي با مربيان ليگ‌برتر قرار مي‌ گيرد.
 
پایگاه اطلاع رسانی ناصرحجازی و به نقل از ورزش سه، منصوریان در این گفت‌وگو از تجاربش و شیوه مربیگری اش در نفت صحبت کرده است. او در دومین تجربه لیگ‌برتری تبدیل به مربی ای شده که جزییات را به صورت کامل رعایت می‌ کند و به همین دلیل هم موفق شده همه تیم های اصلی لیگ را در تهران ببرد. منصوریان که یک نیم فصل دشوارتر را پیش رو دارد، قبل از مصاحبه تاکید می‌ کند به دلیل رفاقت با امیر قلعه‌نویی و احترام خاصی که برای سرمربی سابقش قائل است درباره استقلال هیچ صحبتی نخواهد کرد. این گفت‌وگوی جذاب را تا انتها بخوانید. با این توضیح که در روزهای آینده سایر مربیان لیگ هم سوژه این گفت‌وگو خواهند بود.
 
* نیم فصل اول برای نفت چطور بود؟
ما نیم فصل اول را خیلی آرام و با حوصله و طمانینه شروع کردیم. هدف ما هم این بود که گام به گام و بازی به بازی جلو برویم و در این فضا نیستیم که بخواهیم از ابتدا حرف از قهرمانی بزنیم. از اول فصل به دنبال این بودیم که به یک ساختار مناسب برسیم. شروع لیگ برای نفت خیلی سنگین بود. من نیم فصل اول را به 15 بازی تقسیم کردیم. 5 بازی اول برای اینکه نفرات شکل بگیرند و بازیکنان قدیم و جدید و جوانان در کنار هم بازی کنند. در 5 دیدار مرحله بعد ما نیم نگاهی به بالای جدول داشتیم. در مرحله آخر 5 دیدار ما به منزله تک دیدار حذفی محسوب می شد یعنی به هر دیدار به چشم یک بازی حذفی نگاه می کردیم. یعنی می بایست در هر دیدار طوری به میدان می رفتیم که اگر می باختیم فینال حذفی را از دست می دادیم.
 
* منظور از ساختار مورد نظر شما چیست؟
من دنبال ساختاری بودم که اگر 3 تا از بازیکن ها نبودند، ما سه نفر دیگر را جایگزین کنیم. طوری که تاکتیک تیم برهم نخورد. خدا را شکر در لیگ هم به این نقطه رسیدیم که بازیکنان نیمکت و داخل زمین ما در یک سطح بودند. شما ببینید من اگر بخواهم از داخل دروازه شروع کنم. دو دروازه‌بان آماده دارم علی بیرانوند و وحید شیخ ویسی. ویسی در 4 دیداری که برای نفت به میدان رفت تنها یک گل دریافت کرد که این نشان می دهد دروازه‌بان دوم ما هم آماده است. در کل فکر می کنم بزرگترهای نفت مثل رضایی و حمدی نژاد و علی عزتی و ایمان مبعلی خیلی در روند مثبت تیم نقش داشتند.
 
* منصوریان با یک تیم بی ادعا به صدر رسید، چطور این اتفاق افتاد؟
جوان ها خیلی زود توانستند در این ساختار جای بگیرند. من 14 بازیکن امید داشتم که چون قبلا در تیم‌ملی با آنها کار کرده بودیم. خیلی خوب همدیگر را می فهمیم. بازیکن های جدید هم 5،6 ماه طول کشید تا ساختار تاکتیکی نفت را فهمیدند. اما خب بالای جدول بین تیم های استقلال و سپاهان و تراکتورسازی زد و خورد شد. همین مساله هم به ما کمک کرد که لاک پشت وار بیاییم بالا و به صدرجدول رسیدیم. اما من به بچه ها گفتم که حفظ این جایگاه به مراتب سخت تر است از رسیدن به آن و ما در نیم فصل دوم برای اینکه بتوانیم در این رده ثبات داشته باشیم. باید به هر 13دیدار باقیمانده به شکل فینال جام‌حذفی نگاه کنیم، یعنی نباید فکر کنیم که چون در لیگ بازی می کنیم پس فرصت جبران داریم و یا منتظر نتیجه نگرفتن حریفان باشیم بلکه باید به هر بازی به حکم فینال نگاه کنیم و هیچ امتیازی را از دست ندهیم. برای رسیدن به این مهم هم خیلی از فاکتورها مورد نیاز است.
 
* لطفا بیشتر توضیح بدهید.
ببینید فینال جام حذفی موکول شده به خردادماه یعنی تیمی می تواند در این جام موفق باشد که که در لیگ حرفی برای گفتن داشته باشد. برای این مهم هم بازیکنان می بایست افکار و نگاه حرفه ای داشته باشند. یعنی زندگی و خواب و خوراک شان هم باید حرفه ای باشد. در این میان ما یک بازی پلی آف هم با الجیش داریم که برای رسیدن به سهمیه گروهی آسیا، نیازمند یک برنامه ریزی دقیق از طرف کادرفنی است. از طرف دیگر سرپرستی و مدیریت هم باید حمایت کنند، که دستشان درد نکند تا الان این کار را انجام دادند. مثلا آقای میرشیبانی که مدیرفنی تیم است مثل برادر من می ماند و خیلی به تیم کمک می کند.
 
* پس قرار است شما در سه جبهه بجنگید؟
اولین هدف ما کسب سهمیه آسیا است. هدف دورتر، صدرجدول لیگ و رد شدن از پلی آف است. من قبل از بازی با راه‌آهن به بازیکنانم گفتم که اگر می خواهید به صورت اتوماتیک سهمیه خودتان را در تیم‌ملی بالا ببرید. باید سعی کنید با برد مقابل راه‌آهن، صدرنشینی خودتان را حفظ کنید. چون وقتی تیمی 50 روز صدرنشین لیگ می شود این ذهنیت را در همه تیم ها و ذهن سرمربی تیم‌ملی به وجود می آورد که این تیم لیاقتش را دارد. الحمدلله این اتفاق هم افتاد و 4 بازیکن از نفت به اردوی تیم ملی دعوت شدند. یعنی به اندازه سپاهانی که با عقبه قهرمانی در لیگ و جام حذفی خودش یک قطب در فوتبال است. بالاتر از تیمی مثل پرسپولیس که از قدیمی ترین تیم های لیگ است. فقط استقلال از ما بیشتر بازیکن دارد که آن هم بخاطر این است که اکثر این بازیکنان در جام جهانی هم در تیم‌ملی حضور داشتند.
 
* قبول دارید که مصاحبه های خودتان در حمایت بازیکنان نفت مخصوصا بیرانوند باعث شد، نفتی ها در لیست تیم‌ملی بیشتر به چشم بخورند؟
من وظیفه دارم که به عنوان یک مربی از بازیکنانم مثل شیخ ویسی، حاج محمد، پورعلی‌گنجی، مبعلی و کامیابی نیا حمایت کنم. چرا که برای آینده فوتبال ملی و نفت همه باید دست به دست هم بدهیم. ضمن اینکه حفظ منافع به عقیده من دو طرفه است. اگر من امروز بهترین مربی لیگ می شوم چون بازیکنانم من در زمین برایم دویدند، پس آینده فوتبالی آنها هم برای من مهم است.
 
*سال ها پیش یک مصاحبه با مهدوی کیا داشتم که در آن از ساعات طولانی که در باشگاه هامبورگ سپری می کرد و برنامه منظمی که داشتند، حرف می زد و آن زمان پیاده کردن چنین طرحی در ایران تقریبا غیر ممکن بود. اما این اتفاق امسال در نفت رخ داد.
من هم مثل مهدوی کیا در بوندسلیگا بودم و خیلی از لیگ های دیگر اروپایی وقتی که من می خواستم برنامه تمرین و ناهار را در باشگاه پیاده کنم، اولش سخت بود. اما به مرور زمان جا افتاد که وقتی قرار است تمرینات ساعت 12:30 شروع شود کادرفنی باید ساعت 10 در باشگاه باشند. بازیکن حرفه ای باید غذا خوردنش هم روی اصول تغذیه باشد. برای همین هم بازیکنان نفت علاوه بر دو روزی که در اردو هستند، سه روز هم در کنار هم و در باشگاه ناهار می خورند تا ما بتوانیم بخش بسیار کوچکی از تغذیه آنها را کنترل کنیم. حالا می بینم که کادر پزشکی حتی قبل از کادر فنی و ساعت 10 در باشگاه هستند. این کار برای من معنی اش این است که دل سوزاندن برای تیم جا افتاده است. از پزشک تیم، گروه ماساژ و مانیتور همه دارند تلاش می کنند تا نفت نتیجه بگیرد. هر روز من طبق جلساتی که با کادر فنی دارم نظر تک به تک آنها را برای بازی بعد بپرسم . قبل از تمرین حتی از گروه پزشکی هم می پرسم که به عقیده آنها وضعیت بازیکنان چطور است و باید برنامه تمرینی هر بازیکن چطور باشد. یعنی کسی که رویش فشار کم بوده نیاز دارد که تمرین پر فشاری داشته باشد یا بالعکس.
 
* از لحاظ آماری تیم نفت بسیار قوی عمل کرده است. 16 دیدار بدون باخت، پیروزی در مقابل تمام تیمهای صدر جدولی به غیر از فولاد؟
بله کاملا درست است. این مساله اتفاقی نبوده است. در تیم من همه به کارشان عشق می ورزند و من این مساله را می بینم. من از روی ویترین گروه فنی ، آنالیز، ماساژ و مانیتورینگ می گویم که متوسط آنها 5،6 ساعت در روز و هفته ای 40 ساعت کار می کنند. این در حالی است که ما تازه کارمان را در لیگ برتر شروع کرده ایم و اینکه تماشاچی که یار دوازدهم هم هست را در اختیار نداریم.
 
* دیدارهای حذفی به مراتب راحت تری نسب به ذوب آهن داشتید، در دیدار نیمه نهایی هم به سختی توانستید پدیده را شکست دهید؟
اصلا دیدار با پدیده یک بازی فوق العاده سنگین بود. البته ما 3، 4 موقعیت صددرصد گل را خراب کردیم. غلامرضا رضایی، پورعلی‌گنجی، ارسلان مطهری، کامیابی نیا هر کدام موقعیت هایی را که در جریان بازی داشتند از دست دادند تا من در نهایت من پس از وقت های اضافه روی پتانسیل علی بیرانوند حساب کنم. در تمرینات پنالتی که داشتیم از بین 200 پنالتی او 50 توپ را موفق شد بگیرد. او دست و پای بلندی دارد و بدن قابل انعطافی دارد که بسیار برای دروازه بانی مناسب است. ما به پدیده باید می باختیم این تیم بازیکنان بسیار خوبی دارد که در راس آنها رضا عنایتی قرار دارد. اما روی درخشش بازیکنانمان در ضربات پنالتی و توپ هایی که بیرانوند گرفت فینالیست شدیم. من آنقدر از او مطمئن بودم که اگر او در دروازه بایستد هم با قد 195 فقط دست و پایش را باز کند یکی از توپ ها را می گیرد برای همین هم رفتم کنار زمین و قسمش دادم که بیرون نیاید. همین اتفاق هم افتاد و موفق شدیم ببریم.
 
* بعد از فینالیست شدن نفت و ذوب تیتر زده شد که آلترناتیوهای استقلال و پرسپولیس در فینال حذفی؟
از دید من بحث در مورد استقلال تمام شده است. اصلا من نه به این تیم فکر می کنم و نه در موردش صحبت می کنم. دوست خوبم امیر قلعه نویی در حال حاضر داره دراین تیم کار می کند و اینکار من احترامی است که باید از جانب من به او گذاشته شود. به عنوان کسی که با من در استقلال و پرسپولیس هم بازی بوده است و مدتی هم در استقلال مربی من بود. بخاطر اصول فوتبال من باید به او احترام بگذارم. درست نیست که وقتی کسی در موقعیت مناسبی نیست بخواهیم از شرایط استفاده ای ببریم. من هم الان مربی نفت هستم با این تیم قرارداد دارم و مهمتر از همه بازیکنان بازیکنان جوان نفت هستند که در حال حاضر من نسبت به آنها مسئولیت دارم. بعد از آن هم هر چه خداوند متعال صلاح بداند.
 
* فکر می کنی که هواداران استقلال و پرسپولیس برای تشویق نفت و ذوب در جام حذفی، به استادیوم می آیند؟
 نگاه به بازی با جام حذفی بستگی به نتایج لیگ تا آن زمان دارد. قطعا نتایج لیگ و سهمیه آسیا نقش مهمی در آمدن تماشاچی به ورزشگاه دارد اگر جدول در زمان بازی ما نیاز هنوز نیاز به سهمیه داشته باشد . قطعا بازی پر تماشاگری می شود. یحیی هم افکارمنحصر به فردی دارد. اما در نهایت وقایع در درون زمین اتفاق می افتد.
 
* تیم منتخب شما از بازیکنان لیگ کدام است؟
من نمی خواهم راجع به تیم منتخب حرفی بزنم. قطعا اگر بخواهم تیمی را نام ببرم بیشتر بازیکنان آن را نفتی ها تشکیل می دهند.
 
* بهترین گل لیگ از دیدگاه شما؟
گل اول و دوم غلامرضا رضایی به تراکتورسازی، هر دو گلش زیبا بود.
 
* بهترین بازیکن جوان لیگ؟
اکثرا بازیکنان جوان نفت بهترین هستند. اما چون درست نیست من همش از تیمم نام ببرم. من بازی سروش رفیعی را خیلی پسندیدم. بدون تردید سروش رفیعی پدیده لیگ است. در دیدار با فولاد علاوه بر تمرکزی که روی تیمم داشتم. روی بازی او هم فوکوس کرده بودم. بعد از بازی هم به خودش گفتم که قدر خودت را بدان. زندگی قهرمانی به سرعت می گذرد. رفیعی خیلی فوتبال را شیک و خوب بازی می کند.
 
* کادر فنی در روز چند ساعت برای تیم وقت می گذارید؟
6، 7 ساعت وقت می گذارم. همه کادر فنی ، ماساژور و .. هم همینطور هستند و آنقدر این مساله در تیم ما جا افتاده که اگر کسی دیر در تمرین حاضر شود بقیه با نگاه به اومی فهمانند که چرا دیر کردی؟
 
* چقدر به جزئیات اهمیت می دهی؟
من خیلی به جزئیات اهمیت می دهم. چون زمانی که با کارلوس(کی‌روش) کار می کردم دیدم که او چقدر به جزئیات اهمیت می دهد.
 
* کار فنی خاصی که در نفت انجام می دهی؟
مهمترین قسمت کار ما همین است. اینکه گروه پزشکی لوازم در اختیارش باشد. برای همین هم تصمیم گرفتم که برای مربی گلرها یک شوت کن تهیه کنم. خدا را شکر آقای میرشیبانی هم از تیم النصر توانست چنین دستگاهی را قرض بگیریم که هم شوت کند و هم کات می کشد. به هر حال تیم ما باید تجهیزات روز دنیا را در اختیار داشته باشد.
 
* از نفرات دعوت شده نفت به اردوی تیم ملی راضی هستید؟
بله راضی هستم. به هر حال من مربی نفت هستم و دوست دارم که تعداد بیشتری بازیکن در تیم ملی داشته باشم. هر بازیکنی دعوت شود، شخصیت جدید و استواری پیدا می کند که به کل تیم تزریق می شود. بازیکنانی مثل کامیابی نیا، رضایی، حاج محمد و البته محمدرضا علی یاری جا ماندند که مخصوصا علی یاری خودش یک رضا شاهرودی است. چپ پا، خوش استیل، قد 190 البته فرقش با شاهرودی این است که به اندازه او خوش تیپ نیست.
 
* شما 4 سال در کنار تیم ملی بودی، چقدر الان و دراین شرایط به این تیم فکر می کنی؟
خیلی از موقع ها به این تیم فکر می کنم. حتی آنقدر نگران این تیم بودم که خودم رفتم پیش کفاشیان و از او خواهش کردم که به این تیم سروسامانی دهد. من در بدترین شرایط فقط یک باخت رسمی با تیم ملی امید داشتم در بقیه تورنمنت ها همه اش قهرمان بودیم. قطعا در المپیک با این تیم نتیجه می گرفتیم. اما خب شرایط با من یار نبود .
 
* اما هنوزهم اسم شما به عنوان یک گزینه برای تیم ملی امید مطرح می شود؟
من آمدم در نفت و مسیر کاری ام به سمت باشگاهی تغییر کرده است. آقای کفاشیان باید شایسته ترین فرد را انتخاب کند چون ما باید ظرف 2،3 ماه آینده در المپیک به میدان برویم. نظر شخصی من کرانچار بود. فکر هم می کنم اگر او مشکلی داشت. در پرسپولیس و سپاهان هم همین مسائل را داشت. اگر هم اینطور نبوده چطور در تیم ملی فقط مشکل دار شده است؟! او باید می ماند . حالا باید فرد جدیدی جایگزین او شود. اما هر کسی به تیم ملی بیاید من حاضرم تجربیاتم را در اختیارش بگذارم. و هر کمکی از دستم بر بیاید برای او انجام می دهم.
 
* تمرین ویژه نفت چیست؟
در حال حاضر کادر فنی 50 روز فرصت داریم که تمرینات اختصاصی برای پست های مختلف یعنی دروازه‌بان و هافبک و دفاع و فوروارد برنامه ویژه ای داشته باشیم. تمرینات اختصاصی تیم را پخته تر می کند و اگر به مرحله گروهی آسیا صعود کنیم، این مساله روی نتیجه گیری ما تاثیر مثبت دارد.
 
بهترین لحظه نیم فصل اول برای علیرضا منصوریان؟
همه لحظات من در نیم فصل اول برایم شیرین بود. اما سه خاطره از ذهنم نمی رود. اول اینکه بعد از بازی با نفت وقتی به رختک تیم رفتم کل تیم از بازیکن و کادر فنی و تداراکات. همه و همه با هم شعار هوادارن استقلال « بیا بیا ای تک ستاره فوتبال ایران ..» دومین لحظه فردای بازی با پرسپولیس بود که من رفتم داخل رختکن که با کادر رفنی و بازیکنان برای دیدار آینده با پدیده، جلسه داشته باشم. دیدم که در اتاق فنی پزشکان تیم، مدیرفنی و سرپرست همه حاضر شدند. بعد به محمد(خرمگاه) گفتم من باید جلسه فنی را برگزار کنم. بعد گفتند قرار استاد بهرام خان بیاید برای همه صحبت کند. بعد دیدم آقای ایرانیان با یک کیک وارد شد. بازی با پرسپولیس شب تولدم بود. اما فردای آن روز یادم رفت که تولدم است. این دومین خاطره شیرین من هست. سومین خاطره هم زمانی وقتی بود که به رای مردم من بهترین مربی لیگ ایران انتخاب شدم. فردای آن روز به همه بازیکنان و کادرفنی و پزشکی و بقیه گفتم که اگر من انتخاب شدم کمک همه شما بود. این انتخاب خستگی را از تن ما در آورد.
 
۱۳۹۵ سه شنبه ۱۹ مرداد | اختصاصی/ پرستو صالحی :منصوریان همیشه محبوب است ؛ همه از او حمایت می کنیم
۱۳۹۵ سه شنبه ۱۹ مرداد | اختصاصی / اردشیر شیرکول: ناصرخان اسطوره بی بدیل استقلال بود و فقدانش برای فوتبال ایران ضایعه ای غیر قابل جبران است
۱۳۹۵ سه شنبه ۱۹ مرداد | اختصاصی/ لطفی : حداقل تا نیم فصل باید فرصت دهند ؛ منصوریان مربی با دانشی است
۱۳۹۵ سه شنبه ۱۹ مرداد | اختصاصی/ برای کرمانشاهی در امر قضاوت آرزوی موفقیت داریم
۱۳۹۵ سه شنبه ۱۹ مرداد | اختصاصی / منصور پورحیدری: استقلال دو تا بازی نتیجه نمی گیرد همه کارشناس می شوند/ منصوریان با قدرت به کارش ادامه می دهد
۱۳۹۵ سه شنبه ۱۹ مرداد | اختصاصی/ حجازی : استقلال از فرصت یک ماه استفاده کند
۱۳۹۵ سه شنبه ۱۹ مرداد | اختصاصی/ حمایت استقلالی ها از منصوریان در برنامه ۹۰ ؛ رای منفی با رقبا بود‌
۱۳۹۵ سه شنبه ۱۹ مرداد | اختصاصی/ منصوریان برنامه تعطیلات را مشخص کرد
۱۳۹۵ سه شنبه ۱۹ مرداد | اختصاصی/ شایعه اولتیماتوم به منصوریان
۱۳۹۵ سه شنبه ۱۹ مرداد | اختصاصی / منصوریان مربی بسیار خوبی است و درصورت حمایت لازم موفق خواهد شد
نظر شما :
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید
captcha
نظرات بینندگان
انتشار یافته : 1
عالیه  | ۱۳۹۳ دوشنبه ۲۴ آذر
0
0
پاسخ
منصوریان سر مربی امید میشود
captcha