اختصاصی/ رضا حسن زاده : هواداران از منصوریان و است اختصاصی/ تسلیت و همدردی خانواده ناصر حجازی به محمد اختصاصی/ نامجو مطلق: باید به منصوریان فرصت داد/ تع اختصاصی/ حمایت پیشکسوتان استقلال از سرپرست جدید

اختصاصی/ رضا حسن زاده : هواداران از منصوریان و استقلال حمایت کنند

اختصاصی/ تسلیت و همدردی خانواده ناصر حجازی به محمد پنجعلی

اختصاصی/ نامجو مطلق: باید به منصوریان فرصت داد/ تعویض ها اشتباه بود

اختصاصی/ حمایت پیشکسوتان استقلال از سرپرست جدید

اختصاصی / غفارمنش : استقلال بهتر از این می شود ؛ ب اختصاصی/ حمایت برومند از رحمتی اختصاصی/ پورحیدری: با یک برد مشکلات حل می شود اختصاصی/ رضا افتخاری را بیشتر بشناسید

اختصاصی / غفارمنش : استقلال بهتر از این می شود ؛ باید منصوریان را حمایت کنیم

اختصاصی/ حمایت برومند از رحمتی

اختصاصی/ پورحیدری: با یک برد مشکلات حل می شود

اختصاصی/ رضا افتخاری را بیشتر بشناسید

  • آکادمی فوتبال ناصر حجازی
  • مهرام
  • پایگاه اطلاع رسانی هواداران استقلال
ليگ برتر جام خليج فارس
ليگ برتر جام خليج فارس
بوندسلیگای آلمان
سری آ ایتالیا
لیگ برتر انگلیس
لیگ فوتسال
فرانسه لوشامپيونه
لالیگای اسپانیا
  • آوای آبی پوشان
کد : 753-50621      تاریخ ایجاد : ۱۳۹۴ سه شنبه ۳ آذر | ساعت: 11:17   تعداد بازدید : 3989

اختصاصی/نگاهی به یک واقعیت تاریخی در فوتبال ایران/به پرسپولیس رفتند و استقلالی ماندند!

در تاریخ فوتبال ایران بازیکنان زیادی بوده اند که بین تیم های بزرگ و ...

 

عباس افشین راد
به گزارش سایت ناصر حجازی، در تاریخ فوتبال ایران بازیکنان زیادی بوده اند که بین تیم های بزرگ و پر طرفدار انتقال یافته اند، بازیکنانی که گاهی رفتن و آمدنشان همه حواشی فوتبال ایران را تحت الشعاع خودش قرار داده است.
در این بین حدود 70 نفر از مردان فوتبال ایران به اشکال مختلف بین پرسپولیس و استقلال جابجا شده اند که در این بین به جز بازیکن می توان از مربی بدنساز و دستیار خارجی هم یاد کرد.
اگر بخواهیم فارغ از تعصبات معمول حرف بزنیم می بینیم که بیشتر بزرگانی که از استقلال به پرسپولیس رفته اند، بعد ها خود را یک استقلالی تمام عیار می دانند، بازیکنانی مثل نیکبخت، مجید نامجو مطلق، شاهرخ بیانی، محمدرضا مهدوی و... از این جمله اند ولی بازیکنانی که از پرسپولیس به استقلال آمدند تا آخر عمر استقلالی باقی ماندند که از آن جمله در این بخش به  منصوررشیدی، محمدرضا مهرانپور و محمد قاضی می توان اشاره کرد.
ما در این مقال علت برخی از نقل و انتقالات در تاریخ بین 2 تیم را به مرور می نشینیم.


1-شاهرخ بیانی
دعوای خانوادگی و فریب کاری رقبا

در بازی تیم های استقلال و راه آهن در جریان مسابقات فوتبال باشگاه های تهران در سال 1363 که به صورت نیمه کاره برگزار شد، سعید مراغه چیان کاپیتان استقلال به شاهین بیانی دفاع راست 23 ساله تیم پرخاش کرد، پرخاشی که شاهرخ بیانی آن را پی گرفت و یک نکته کوچک به یک غائله بزرگ ختم شد.
شاهرخ بیانی که به قولی بالا خواه برادر کوچکتر در آمده بود به غرور جوانی بر سر مراغه چیان فریاد کشید، اتفاقی که با فرهنگ قدیمی حاکم بر استقلال جور در نیامد، مسئولان استقلال تلاشی زیاد برای رفع و رجوع  ماجرا کردند اما شاهرخ بیانی کوتاه نیامد، استقلال در مسابقات سال 1364 تهران کار را با تعداد اندکی از بازیکنان آغاز کرد و اکثر ستاره های تیم در ادامه کار به تیم برگشتند اما شاهرخ بیانی کل سال 1364 را بر اساس مقررات آن دوران بیرون ماند تا بازیکن آزاد معرفی شود، در این بین پرسپولیسی ها به دنبال حضور او رفته و در ازای اهدای یک زمین بزرگ به او برای حضور در این تیم راضیش کردند، وعده ای دروغ که بعد ها باعث پشیمانی شاهرخ شد، خودش می گوید: من را که مدام پیگیر دریافت زمینم بودند به بیابانی برده و با گچ دور زمینی را خط کشیدند و با همان گچ  نوشتند زمین شاهرخ بیانی!
سال 1366 مراغه چیان از تیم استقلال به دارایی رفت و شاهرخ همراه شاهین بیانی، ناصر محمدخانی، چنگیز، درخشان و ... به لیگ قطر رفت و در ابتدای سال 1368 هم شاهرخ که قرار دادش با تیم قطری تمام شده بود، به استقلال برگشت.


2-داریوش مصطفوی
مشتی گری به شیوه دهه 40
داریوش مصطفوی در سال 1346 بعد از انحلال تیم تهرانجوان به تاج آمد، او در سال 1349 در حالی که 29 ساله شده بود فوتبال را کنار گذاشته و آماده ادامه تحصیل شد، در این میان برخی از بازیکنان تیم  پرسپولیس سال 47 که سال 48 را در پیکان سپری کرده بودند از این تیم جدا شده و در واقع تیم پیکان 2 پاره شد، ابراهیم آشتیانی، معینی، علی پروین، ناظم گنجاپور، جاسمیان، رضا وطنخواه و ... در پیکان مانده و همایون بهزادی، محراب شاهرخی، جعفر کاشانی، کلانی و هادی طاووسی به پرسپولیس برگشتند، آنها منصوررشیدی و صفر ایرانپاک را از خوزستان و حاج رحیمی پور را از جمع ستارگان جوان تهرانی به پرسپولیس آوردند در این میان اتفاق دیگری رخ داد و همایون بهزادی از جلال طالبی و داریوش مصطفوی در خواست کرد تا موقتا به پرسپولیس آمده و در این تیم بازی کنند و داریوش مصطفوی هم 2 سال دیگر در فوتبال ماند و اتفاقا در این دوران اضافه فوتبالش چنان خوب بود که در سال 1350 توسط مرحوم دهداری به تیم ملی دعوت شد.


3-مجید نامجو مطلق
هزینه درمان

نامجو مطلق در سال 1364 به استقلال آمد، سال 68 به لیگ قطر رفت و سپس برگشت و دوباره لباس استقلال را بر تن کرد اما سال 70 در بهترین روزهای فوتبالش توسط اکبر یوسفی به شدت مصدوم شد، مصدومیت مجید نامجو مصادف شد بادورانی که استقلال انگار همه بازیکنان خودش را فراموش کرده بود، نامجو مطلق که لنگ هزینه درمانش بود به دعوت باشگاه کشاورز به این تیم رفت و توسط این تیم به درمان فرستاده شد، اما هم او و هم عابدزاده که در ایران خوب درمان نشده بودند در ابتدای سال 1373 توسط امیر عابدینی، مدیر عامل تازه منصوب شده پرسپولیس که دستش به  خاطر حضور در وزارت معادن باز بود و مجوز هزینه کردش باز بود به آلمان رفته و بعد از درمان برای تیم پرسپولیس بازی کردند. نامجو مطلق بعد از 3 سال زمانی که حرف برگشت علی پروین پیش آمد از پرسپولس جداشد و امروز حضورش در تیم فوتبال پیشکسوتان استقلال نشان از علاقه همیشگی او به تیم فوتبال استقلال دارد. او چندی قبل در استقلال دستیار صمد مرفاوی هم شد.

 

4-رضا احدی

حکایت پرسپولیسی شدن رضا احدی هم عالمی دارد او چند دقیقه ای لباس سرخ پوشان را بهتن کرد و برای همیشه از این کارش پشیمان شد و تا ابد استقلالی ماند.


5-جواد الله وردی
شش تایی ها

بازیکنان سابق تاج که در بازی پرسپولیس و تاج سال 1352 حضور داشته اند 2 گروهند، گروهی که الله وردی را عامل تیم حریف دانسته و گروهی که او را بی تقصیر می دانند اما به هر حال بعد از این بازی درگیری هایی رخ داد و الله وردی از تاج به پرسپولیس رفت و برای همیشه طرفدار این تیم حداقل در ظاهر ماند اما او می گوید در 2 سال حضور در تاج به من بسیار خوش گذشت و از این تیم خاطراتی بسیار دلنشین دارم، الله وردی که در تیررس اتهامات بعضا درست قرار داشت می گوید یک جوان 21 ساله که 2 سال بهترین بازیهایم را برای تاج انجام داده بودم نمی توانستم بشنوم که در جواب یک بازی ضعیف از من برای تیم محبوبم مرا خائن بدانند به همین خاطر به تیمی رفتم که از بازیکنانش خوشم نمی آمد اما بعد ها با آنها دوست شدم، دوستی ادامه دار الله وردی با مهدی حاج محمد، نصر الله عبداللهی وعلیرضا حاج قاسم و خلاصه مسعود مژدهی، کارگرجم و قراب نشان از علاقه همیشگی او به استقلال دارد.
شاید اگر بخواهیم نگاهی به نام مردان دیگری داشته باشیم کسی که حکایت حضورش در اردوی رقیب این چنین اظهر من الشمس باشد وجود نداشته باشد اما به طور کلی فتح آبادی رفتن خود به تیم پرسپولیس را در سال 1359 به علت خداحافظی خوردبین و ایرانپاک  و خلوت شدن خط حمله پرسپولیس می داند و در سال 64 هم به استقلال برگشت، اکبر افتخاری به خواهش 2 دوستش گنجاپور و محراب شاهرخی در سال 50 به پرسپولیس رفت تا سال آخر فوتبال 3 یار دبستانی با هم باشد.
 

۱۳۹۵ سه شنبه ۱۹ مرداد | اختصاصی/ پرستو صالحی :منصوریان همیشه محبوب است ؛ همه از او حمایت می کنیم
۱۳۹۵ سه شنبه ۱۹ مرداد | اختصاصی / اردشیر شیرکول: ناصرخان اسطوره بی بدیل استقلال بود و فقدانش برای فوتبال ایران ضایعه ای غیر قابل جبران است
۱۳۹۵ سه شنبه ۱۹ مرداد | اختصاصی/ لطفی : حداقل تا نیم فصل باید فرصت دهند ؛ منصوریان مربی با دانشی است
۱۳۹۵ سه شنبه ۱۹ مرداد | اختصاصی/ برای کرمانشاهی در امر قضاوت آرزوی موفقیت داریم
۱۳۹۵ سه شنبه ۱۹ مرداد | اختصاصی / منصور پورحیدری: استقلال دو تا بازی نتیجه نمی گیرد همه کارشناس می شوند/ منصوریان با قدرت به کارش ادامه می دهد
۱۳۹۵ سه شنبه ۱۹ مرداد | اختصاصی/ حجازی : استقلال از فرصت یک ماه استفاده کند
۱۳۹۵ سه شنبه ۱۹ مرداد | اختصاصی/ حمایت استقلالی ها از منصوریان در برنامه ۹۰ ؛ رای منفی با رقبا بود‌
۱۳۹۵ سه شنبه ۱۹ مرداد | اختصاصی/ منصوریان برنامه تعطیلات را مشخص کرد
۱۳۹۵ سه شنبه ۱۹ مرداد | اختصاصی/ شایعه اولتیماتوم به منصوریان
۱۳۹۵ سه شنبه ۱۹ مرداد | اختصاصی / منصوریان مربی بسیار خوبی است و درصورت حمایت لازم موفق خواهد شد
نظر شما :
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید
captcha