اختصاصی/ رضا حسن زاده : هواداران از منصوریان و است اختصاصی/ تسلیت و همدردی خانواده ناصر حجازی به محمد اختصاصی/ نامجو مطلق: باید به منصوریان فرصت داد/ تع اختصاصی/ حمایت پیشکسوتان استقلال از سرپرست جدید

اختصاصی/ رضا حسن زاده : هواداران از منصوریان و استقلال حمایت کنند

اختصاصی/ تسلیت و همدردی خانواده ناصر حجازی به محمد پنجعلی

اختصاصی/ نامجو مطلق: باید به منصوریان فرصت داد/ تعویض ها اشتباه بود

اختصاصی/ حمایت پیشکسوتان استقلال از سرپرست جدید

اختصاصی / غفارمنش : استقلال بهتر از این می شود ؛ ب اختصاصی/ حمایت برومند از رحمتی اختصاصی/ پورحیدری: با یک برد مشکلات حل می شود اختصاصی/ رضا افتخاری را بیشتر بشناسید

اختصاصی / غفارمنش : استقلال بهتر از این می شود ؛ باید منصوریان را حمایت کنیم

اختصاصی/ حمایت برومند از رحمتی

اختصاصی/ پورحیدری: با یک برد مشکلات حل می شود

اختصاصی/ رضا افتخاری را بیشتر بشناسید

  • آکادمی فوتبال ناصر حجازی
  • مهرام
  • پایگاه اطلاع رسانی هواداران استقلال
ليگ برتر جام خليج فارس
ليگ برتر جام خليج فارس
بوندسلیگای آلمان
سری آ ایتالیا
لیگ برتر انگلیس
لیگ فوتسال
فرانسه لوشامپيونه
لالیگای اسپانیا
  • آوای آبی پوشان
کد : 753-50589      تاریخ ایجاد : ۱۳۹۴ يکشنبه ۱ آذر | ساعت: 10:12   تعداد بازدید : 4671

اختصاصی/هدیه سایت ناصر حجازی/سرداران آبی-مرور ناگفته هایی از بزرگان تاریخ استقلال

امروز یادگاری را از یکی از بهترین مردان فوتبال کشور با یکدیگر مورد مرور ...

 

عباس افشین راد
حسن روشن، تابناک رکورددار تاریخ فوتبال
به گزارش سایت ناصر حجازی، امروز یادگاری را از یکی از بهترین مردان فوتبال کشور با یکدیگر مورد مرور قرار خواهیم داد. مردی که یکی از بهترین و ناگشوده ترین افتخارات را در فوتبال ایران به نام خود ثبت کرده است.
حسن روشن از معدود افرادی است که هم در مسابقات فوتبال المپیک وهم در مسابقات فوتبال جام جهانی برای تیم ملی فوتبال کشورمان بازی کرده است.
در تاریخ فوتبال ایران تنها ناصر حجازی، نصرالله عبداللهی، حسن نظری، آندرانیک اسکندریان، ابراهیم قاسمپور، محمد صادقی، علی پروین و حسن روشن 8 مردی هستند که هم در مسابقات فوتبال المپیک وهم در مسابقات فوتبال جام جهانی حضور داشته اند و در این عرصه از بین این 8 نفر 5 نفر بازیکن تیم فوتبال استقلال بوده اند و در بین آنها تنها حسن روشن است که هم در مسابقات فوتبال المپیک و هم در مسابقات فوتبال جام جهانی گل زده اند، حسن روشن در بازیهای المپیک برای  تیم ملی در بازی بزرگ برابر لهستان گل زده است و در جام جهانی هم دروازه تیم فوتبال پرو را گشوده است.
حسن روشن در سال 1334 به دنیا آمده و در سال 1351 زمانی که 17 ساله شده بود در مسابقات فوتبال باشگاه های تهران برای تیم تاج اولین بازی خود را انجام داد. متاسفانه در این روز شیرین برای فوتبال حسن روشن که دوستانش و خانواده به او منصور می گویند، یک اتفاق تلخ برای خانواده او رخ داد و برادر دیگرش فوت شد و خانواده را به عزا برد.
حسن روشن در سال 1369 و در آغاز جنگ برادر دیگر خود را هم از دست داد. برادر دیگر او در جبهه دفاع از کیان وعزت ایران برابر عراق شهید شد و یکی از اولین شهدای جنگ تحمیلی بود.
روشن فرزند منوچهر روشن از فوتبالیستهای بزرگ دوران گذشته بود، مرد بزرگی که در دهه 30 یک فوتبالیست خوب  و تمام عیار بود، روشن در سال 1353 برای اولین بار در مسابقات فوتبال بازیهای آسیایی 1974 تهران توسط فرانک اوفارل به تیم ملی فوتبال کشورمان دعوت شد و در این مسابقات در حالی که تنها 19 سال داشت یار ثابت تیم ملی فوتبال کشورمان شد.
روشن یک مهاجم تیغ دار و کامل بود و علیرغم قد کوتاهی که داشت حتی ضربات سر خوبی هم داشت اما عمده قدرت او حضور ذهن بالا ودید قوی او بود، او شوت های خوبی میزد و ضربات کاشته اش هم هوشمندانه بود و علاوه بر تمام این توانمندیها از تکنیک بسیار بالا و دریبلینگهای زیبا و خاص برخوردار بود.
حسن روشن اولین مهاجم تیم ملی فوتبال کشورمان بود که بعد از جام جهانی 1978 مورد توجه باشگاه های کشور های عربی واقع شد البته در سال 1973 مهدی عسگرخانی گلر ثابت پرسپولیس و تیم ملی فوتبال جوانان کشورمان مورد توجه باشگاه السالمیه کویت قرار گرفت اما رفتن عسگر خانی نه در چارچوب یک پدیده فکری جذب بازیکن خارجی توسط باشگاه های عربی بلکه به خاطر ارتباطات او بود، حسن روشن به باشگاه الاهلی کشور امارات رفت و پسر خوب و دوست داشتنی مدیر این تیم شد اما رفته رفته شروع جنگ و سپس ممنوعیت حضور بازیکن خارجی در فوتبال امارات باعث دوری او از امارات شد با این حال هرگاه او در خدمت هیچ تیمی نبود بلافاصله به ایران بر می گشت و برای استقلال بازی می کرد، یکی از مهم ترین بخش های عمر فوتبال حسن روشن که جامعه فوتبال کمتر درباره آن اطلاعات دارد حسن روشن بعد از انقلاب است.
حسن روشن که از زمستان سال 1355 در زمانی که حدود 21 سال داشت برای اولین بار کاپیتان تیم فوتبال استقلال تهران شد و در سال 1356 کاپیتان اول این تیم شد. جدایی مردانی چون علی جباری،ک ارو حق وردیان، جواد قراب، ناصر حجازی، غلامحسین مظلومی، محمد رضا عادلخانی و....از استقلال حسن روشن را کاپیتان تیم فوتبال استقلال کرد، اما از بعد انقلاب بگوییم، حسن روشن را بعد از انقلاب تا شهریور سال 1359 کسی در ایران ندید و در دوران نعطیلی فوتبال کشور در این مقطع او در خدمت تیم الاهلی امارات بود وسپس حسن نظری را هم با خودش برد، خودش در مصاحبه ای گفت: مهاجم تیمم بودم اما کسی به درستی تغذیه ام نمی کرد به همین خاطر حسن نظری را با خودم بردم و او به جای دفاع راست در دفاع وسط برای تیمم بازی کرد واز همان دفاع توپ می فرستاد ومن از همان ارتباط خط دفاع با خط حمله گلهای زیادی به ثمررساندم.
او در شهریور سال 1359 به ایران برگشت و در خدمت تیم ملی فوتبال کشورمان در مسابقات جام ملت های آسیا شرکت کرد، در جام ملت های آسیا ایران در مسابقات سوم شد اما شهادت برادرش باعث شد تا مدت بسیار زیادی در مسابقات شرکت نکرده ودچار تالمات شدید روحی بود، از زمستان 59 تا زمستان سال 1361 حسن روشن در مسابقات مختلف از فوتبال ما دور بود، مدتی تا قبل  از تعطیلی حضور خارجی ها در لیگ امارات در خدمت تیمش بود و مدت کوتاهی هم در آمریکا بود اما در سال 1361 او تصمیم به بازگشت گرفت، در دی ماه سال 1361 حسن روشن به ایران آمد و دوباره پیراهن تیم فوتبال استقلال را بر تن کرد. حضوری که از کیفیت فنی او در مسابقات فوتبال جام ملت های 1980 بهتر هم بود. حسن روشن به استاندارد های خود نزدیک شده و حتی به تیم ملی فوتبال کشورمان هم نزدیک میشد،او در بازی پرسپولیس واستقلال که در 17 دی ماه سال 1361 برگزار شد بعد از حدود 4 سال و نیم پیراهن تیم فوتبال استقلال را بار دیگر بر تن کرد و در نیمه دوم این بازی به میدان آمد و در سایر بازیهای این سال هم برای استقلال بازی کرد و حتی در بازی استقلال و دارایی که آخرین بازی این سال برای تیم فوتبال استقلال بود نه تنها 2 گل زد که دوباره بعد از مدت زمانی طولانی بازوبند کاپیتانی تیم فوتبال استقلال را بر بازوی خود بست.
حسن روشن در زمستان 1361 ترکیب استقلال را بسیار بهتر کرد تا جایی که هر 11 بازیکن ترکیب اصلی تیم فوتبال استقلال تهران لیاقت پوشیدن پیراهن تیم ملی فوتبال را داشتند.

 

 


ناصر حجازی گلر بود،شاهین بیانی واصغر حاجیلو 2 دفاع  کناری این تیم بودند ورضا رجبی در کنار سعید مراغه چیان مدافعان میانی این تیم بودند،در خط میانی،بهتاش فریبا،رضا احدی،شاهرخ بیانی کمر بند میانی را تقویت کرده ودر خط حمله هم حسن روشن در کنار پرویز مظلومی وچنگیز بازی میکردند تازه اتفاق تازه ای هم رخ داده بود وبعد از پایان مسابقات سال 61 ضمن این که جعفر مختاری فر،بیژن طاهری وفرزام نیا به استقلال آمدند،محرومیت رضا نعلچگر هم تمام شد تا استقلال برای ورود به مسابقات سال 1362 باشگاه های تهران چنین ترکیب قدرتمندی را معرفی کند.
گلرها:ناصر حجازی وحجت الله خاکسار تهرانی
مدافعان:شاهین بیانی،حمید فرزام نیا،رضا رجبی،اصغر حاجیلو،حمید فرد علی نیا،احمد حیدرخان
خط میانی:رضا احدی،شاهرخ بیانی،رضا نعلچگر،جعفر مختاری فر،بهتاش فریبا،سعید مراغه چیان
خط حمله:پرویز مظلومی،حسن روشن،عبدالعلی چنگیز،بیژن طاهری،غلامرضا برهان زاده
استقلال سال 1362 قهرمان تهران شد ،استقلال آغاز خوبی در این مسابقات داشت،در این آغاز حسن روشن اندک مصدومیتی داشت اما در بازی استقلال وهما در شهریور 1362 این مصدومیت کاملا رفع شد واو برای بازی در تیم فوتبال استقلال تهران به این تیم برگشت اما تعطیلی های متوالی باعث شد تا روشن که به بازی در تیم ملی فوتبال نزدیک شده بود،از فوتبال کنار رفته به آمریکا رفته وتنها در مسابقات فوتبال سالنی شرکت کند، متاسفانه فوتبال بزرگ مردی مثل حسن روشن در 28 سالگی تمام شد، در تاریخ فوتبال ایران ستارگان زیادی فوتبال خود را قبل از 30 سالگی به هر دلیلی تمام کردند، ستارگان فوتبال که عمر فوتبالشان قبل از 30 سالگی تمام شد بسیار بودند اما می توانیم منتخبی را از ستارگانی را در یک تیم بگوییم که یا دوران فوتبالشان یا اوج آنها در سنین قبل از 30 سالگی به پایان رسید، ستارگانی که میتوانستند  در سنین بالاتر هم بدرخشند.
مثل:
نامجو مطلق که اوجش در 25 سالگی و مصدومیت سال 70 او تمام شد
جواد منافی که در 24 سالگی تصادف کرد و دیگر نتوانست بازی کند
پرویز برومند که بعد از 29 سالگی دیگر کسی از او خبری نشنید
نیما نکیسا که در 23 سالگی از عنوان گلر اول تیم ملی دور شد و دیگر برای تیم ملی فوتبال بازی نکرد
امیر فلاحی که در سال 79 و در 20 سالگی برای تیم ملی بازی کرد اما دیگر هیچ کس او را ندید و درباره او خبری نشنید
رضا شاهرودی که از 29 سالگی به بعد دیگر کسی خبری از او خبری نشنید
علی موسوی که اوجش در سال 81 و در 28 سالگی تمام شد و.....خیلی های دیگر
 

۱۳۹۵ سه شنبه ۱۹ مرداد | اختصاصی/ پرستو صالحی :منصوریان همیشه محبوب است ؛ همه از او حمایت می کنیم
۱۳۹۵ سه شنبه ۱۹ مرداد | اختصاصی / اردشیر شیرکول: ناصرخان اسطوره بی بدیل استقلال بود و فقدانش برای فوتبال ایران ضایعه ای غیر قابل جبران است
۱۳۹۵ سه شنبه ۱۹ مرداد | اختصاصی/ لطفی : حداقل تا نیم فصل باید فرصت دهند ؛ منصوریان مربی با دانشی است
۱۳۹۵ سه شنبه ۱۹ مرداد | اختصاصی/ برای کرمانشاهی در امر قضاوت آرزوی موفقیت داریم
۱۳۹۵ سه شنبه ۱۹ مرداد | اختصاصی / منصور پورحیدری: استقلال دو تا بازی نتیجه نمی گیرد همه کارشناس می شوند/ منصوریان با قدرت به کارش ادامه می دهد
۱۳۹۵ سه شنبه ۱۹ مرداد | اختصاصی/ حجازی : استقلال از فرصت یک ماه استفاده کند
۱۳۹۵ سه شنبه ۱۹ مرداد | اختصاصی/ حمایت استقلالی ها از منصوریان در برنامه ۹۰ ؛ رای منفی با رقبا بود‌
۱۳۹۵ سه شنبه ۱۹ مرداد | اختصاصی/ منصوریان برنامه تعطیلات را مشخص کرد
۱۳۹۵ سه شنبه ۱۹ مرداد | اختصاصی/ شایعه اولتیماتوم به منصوریان
۱۳۹۵ سه شنبه ۱۹ مرداد | اختصاصی / منصوریان مربی بسیار خوبی است و درصورت حمایت لازم موفق خواهد شد
نظر شما :
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید
captcha