اختصاصی/ رضا حسن زاده : هواداران از منصوریان و است اختصاصی/ تسلیت و همدردی خانواده ناصر حجازی به محمد اختصاصی/ نامجو مطلق: باید به منصوریان فرصت داد/ تع اختصاصی/ حمایت پیشکسوتان استقلال از سرپرست جدید

اختصاصی/ رضا حسن زاده : هواداران از منصوریان و استقلال حمایت کنند

اختصاصی/ تسلیت و همدردی خانواده ناصر حجازی به محمد پنجعلی

اختصاصی/ نامجو مطلق: باید به منصوریان فرصت داد/ تعویض ها اشتباه بود

اختصاصی/ حمایت پیشکسوتان استقلال از سرپرست جدید

اختصاصی / غفارمنش : استقلال بهتر از این می شود ؛ ب اختصاصی/ حمایت برومند از رحمتی اختصاصی/ پورحیدری: با یک برد مشکلات حل می شود اختصاصی/ رضا افتخاری را بیشتر بشناسید

اختصاصی / غفارمنش : استقلال بهتر از این می شود ؛ باید منصوریان را حمایت کنیم

اختصاصی/ حمایت برومند از رحمتی

اختصاصی/ پورحیدری: با یک برد مشکلات حل می شود

اختصاصی/ رضا افتخاری را بیشتر بشناسید

  • آکادمی فوتبال ناصر حجازی
  • مهرام
  • پایگاه اطلاع رسانی هواداران استقلال
ليگ برتر جام خليج فارس
ليگ برتر جام خليج فارس
بوندسلیگای آلمان
سری آ ایتالیا
لیگ برتر انگلیس
لیگ فوتسال
فرانسه لوشامپيونه
لالیگای اسپانیا
  • آوای آبی پوشان
کد : 753-50464      تاریخ ایجاد : ۱۳۹۴ يکشنبه ۲۴ آبان | ساعت: 16:16   تعداد بازدید : 2436

اختصاصی/شجاعت حجازی برای بازیکنان رولکس طلا آورد!

ناصر حجازی یکی از خوش قد و قامت ترین و بهترین عناصر انسانی فوتبال ما از ...

 

عباس افشین راد
به گزارش سایت ناصر حجازی، ناصر حجازی یکی از خوش قد و قامت ترین و بهترین عناصر انسانی فوتبال ما از حیث فنوتیپ و ظاهر بود این مقوله شاید چندان پر اهمیت جلوه نکند اما همین تیپ و ظاهر او کمک شایان توجهی به بالا بردن اعتماد به نفس به خصوص در پست دروازه بانی دارد.
نگاهی به بهترین گلر های تاریخ فوتبال نشان دهنده این امر است، در تاریخ فوتبال دنیا مردانی چون رینات داسایف، لئویاشین، سپ مایر، دینوزوف، پیتر شیلتون، ایگر کاسیاس، گویکو چه آ و .... در فوتبال ایران هم ناصرخان حجازی، احمدرضا عابدزاده، نیما نکیسا، هادی طباطبایی، پرویز برومند، مهدی رحمتی، علیرضا حقیقی، محسن فروزان، حسن رودباریان و ... نشان از این امر دارد و اثباتی بر این عقیده و دیدگاه است که تیپ و ظاهر یکی از عوامل برتری در یک بازیکن فوتبال و به خصوص یک دروازه بان است.
ناصر حجازی کمترین حرکت اضافه را در فوتبال داشت امروز می بینیم که یک گلر برای یک توپی که 20 سانت از دروازه بیرون است چنان شیرجه ای می زند که انگار توپ به قلب دروازه اش شوت شده است اما ناصر حجازی حرکت به اصطلاح پرت در سازمان فکری و رفتاری خود نداشت، در بازی ایران و کره شمالی در مسابقات مقدماتی المپیک 1980 مسکو که در سنگاپور برگزار می شد هوا بارانی بود و ایران لباس سبز بر تن کرده و ناصر حجازی یک سره سفید پوشیده بود، محمود حقیقیان از جوانان آن دوران تیم ملی که خودش 25 ساله بود، می گوید بازی بد تیم ملی در نیمه اول باعث عصبانیت حسن آقا حبیبی سرمربی بزرگ و نامدار تیم ملی فوتبال شده بود و بر اساس یک خصلت عمومی مربیان فوتبال، حسن آقا از زمین و زمان به خاطر بازی بد بر و بچه های تیم ملی فوتبال گله مند بود و با عتاب به همه و حتی علی پروین و ناصر حجازی پرخاش می کرد، مثلا به علی پروین می گفت که آقای پروین شما در این زمین 200 متر دویدی یا منتظر بودی تا عبدالرضا برزگری و حقیقیان جای تو بدوند! و به ناصر حجازی هم گفته بود که آقای حجازی در این زمین گل آلود که باران آن را باتلاق کرده چطور لباس شما یک لکه هم بر نداشته است؟
حبیبی به ناصر حجازی با این کلمات حمله مربیانه! و گله شخصی کرد و ادامه داد که همه بچه های تیم ملی دارند پیراهن خود را برای نیمه دوم عوض می کنند اما تو که دروازه بانی و لباست باید کثیف تر باشد از همه تمیز تر هستی و ناصر حجازی هم با خونسردی جواب می دهد که وقتی نیاز به شیرجه زدن نبود چرا باید من حرکت اضافه می کردم؟
این یک واقعیت از رفتار های ناصر حجازی محسوب میشد.
در باب ناصر حجازی قصد داشته و داریم که در چند قسمت به مرور ابعاد برتری ناصر حجازی به دیگران بپردازیم و در بخشی دیگر بخشی از جذاب ترین ابعاد کاری و رفتاری او را با هم به مرور بنشینیم.
نکاتی مثل سواد او و مقالاتی که برای نشریات در سالهای 58 و59 می نوشت.
صراحت لهجه و نترس بودن او از عوامل قدرت او بود؛ توضیح دهیم که در سال 1357 و در آستانه انقلاب، بازیکنان تیم ملی به خاطر عدم دریافت پاداش معقول از مسئولان گله مند بوده و می خواستند به جام جهانی نروند، در بین بزرگترهای تیم که قصد بایکوت حضور در مسابقات فوتبال جام جهانی را داشتند، می توان اسم ناصر حجازی، علی پروین، نصرالله عبداللهی، حسین کازرانی و .... را دید، در این بین حتی حشمت مهاجرانی قصد کرده بود که در جام جهانی از افرادی مثل جواد الله وردی و میر فخرایی در دفاع میانی استفاده کند.
در این فرآیند، مسئولان دربار برای تحقیر بازیکنان بر اساس تنبیه آنان به تهدید اعتراض به بازیکنان سکه کم ارزش نقره داد تا بگوید، این ارزش زحمت شماست و شما هم توان حضور در این اعتصاب را ندارید، در این میان ناصر حجازی به مهاجرانی گفت به آنهایی که این پاداش را به ما دادند بگویید 3 بار از حق خودم و تیم ملی دفاع کرده ام و با تیم ملی به المپیک 1972 مونیخ، مسابقات جام ملتهای آسیا در تهران و جام جشنواره مادرید نرفته ام و جراتش را هم داشته ام.
حجازی توضیح داد که در المپیک 1972 چه من می رفتم و چه نمی رفتم ما قادر به صعود نبودیم، در مسابقات جام ملتهای 1976 در تهران چه بودم و چه نبودم قهرمان مسابقات می شدیم و حضور در جام جشنواره مادرید هم اهمیت زیادی برای فوتبال ایران نداشت اما در مقدماتی جام جهانی با تمام وجود بازی کردم و برای المپیک 1976 چون می دیدم شانس داریم به مسابقات رفتم حالا هم می گویم ما برای حضور در جام جهانی شانسی نداریم و اگر بخواهم از اردوی تیم ملی بیرون بروم کسی نمی تواند جلویم را بگیرد، رفتار ناصر حجازی وحشتی عجیب را در دل بچه های با تجربه تر تیم ملی انداخت اما از شانس خوب همان موقع از دفتر اشرف پهلوی برای بازیکنان ومربیان تعداد 30 ساعت رولکس طلایی آورده شد و این پاداش مناسبی بود برای بازیکنانی که برای صعود  به جام جهانی تلاش کرده بودند.
اما حکایت ادامه دار است، حکایت جذابیت بصری از یک قهرمان که توانست با شخصیت خوب خودش قهرمانی را چهره ای تازه و مثبت تر از قبلش بدهد و در تاریخ فوتبال ایران ماندگار باشد فوتبالیست بزرگی که چهره و شخصیتش  نشان از یک بزرگ در تاریخ فوتبال ایران داشته و دارد.
 

۱۳۹۵ سه شنبه ۱۹ مرداد | اختصاصی/ پرستو صالحی :منصوریان همیشه محبوب است ؛ همه از او حمایت می کنیم
۱۳۹۵ سه شنبه ۱۹ مرداد | اختصاصی / اردشیر شیرکول: ناصرخان اسطوره بی بدیل استقلال بود و فقدانش برای فوتبال ایران ضایعه ای غیر قابل جبران است
۱۳۹۵ سه شنبه ۱۹ مرداد | اختصاصی/ لطفی : حداقل تا نیم فصل باید فرصت دهند ؛ منصوریان مربی با دانشی است
۱۳۹۵ سه شنبه ۱۹ مرداد | اختصاصی/ برای کرمانشاهی در امر قضاوت آرزوی موفقیت داریم
۱۳۹۵ سه شنبه ۱۹ مرداد | اختصاصی / منصور پورحیدری: استقلال دو تا بازی نتیجه نمی گیرد همه کارشناس می شوند/ منصوریان با قدرت به کارش ادامه می دهد
۱۳۹۵ سه شنبه ۱۹ مرداد | اختصاصی/ حجازی : استقلال از فرصت یک ماه استفاده کند
۱۳۹۵ سه شنبه ۱۹ مرداد | اختصاصی/ حمایت استقلالی ها از منصوریان در برنامه ۹۰ ؛ رای منفی با رقبا بود‌
۱۳۹۵ سه شنبه ۱۹ مرداد | اختصاصی/ منصوریان برنامه تعطیلات را مشخص کرد
۱۳۹۵ سه شنبه ۱۹ مرداد | اختصاصی/ شایعه اولتیماتوم به منصوریان
۱۳۹۵ سه شنبه ۱۹ مرداد | اختصاصی / منصوریان مربی بسیار خوبی است و درصورت حمایت لازم موفق خواهد شد
نظر شما :
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید
captcha