اختصاصی/ رضا حسن زاده : هواداران از منصوریان و است اختصاصی/ تسلیت و همدردی خانواده ناصر حجازی به محمد اختصاصی/ نامجو مطلق: باید به منصوریان فرصت داد/ تع اختصاصی/ حمایت پیشکسوتان استقلال از سرپرست جدید

اختصاصی/ رضا حسن زاده : هواداران از منصوریان و استقلال حمایت کنند

اختصاصی/ تسلیت و همدردی خانواده ناصر حجازی به محمد پنجعلی

اختصاصی/ نامجو مطلق: باید به منصوریان فرصت داد/ تعویض ها اشتباه بود

اختصاصی/ حمایت پیشکسوتان استقلال از سرپرست جدید

اختصاصی / غفارمنش : استقلال بهتر از این می شود ؛ ب اختصاصی/ حمایت برومند از رحمتی اختصاصی/ پورحیدری: با یک برد مشکلات حل می شود اختصاصی/ رضا افتخاری را بیشتر بشناسید

اختصاصی / غفارمنش : استقلال بهتر از این می شود ؛ باید منصوریان را حمایت کنیم

اختصاصی/ حمایت برومند از رحمتی

اختصاصی/ پورحیدری: با یک برد مشکلات حل می شود

اختصاصی/ رضا افتخاری را بیشتر بشناسید

  • آکادمی فوتبال ناصر حجازی
  • مهرام
  • پایگاه اطلاع رسانی هواداران استقلال
ليگ برتر جام خليج فارس
ليگ برتر جام خليج فارس
بوندسلیگای آلمان
سری آ ایتالیا
لیگ برتر انگلیس
لیگ فوتسال
فرانسه لوشامپيونه
لالیگای اسپانیا
  • آوای آبی پوشان
کد : 753-50027      تاریخ ایجاد : ۱۳۹۴ پنج شنبه ۷ آبان | ساعت: 10:03   تعداد بازدید : 3824

اختصاصی/استقلال برتر از پرسولیس در همه قواره ها

چندی قبل با یاد آوری یک واقعیت تاریخی به مرور عملکرد دو تیم ...

 

گردآوری: عباس افشین راد

70 سال رویارویی دربی بزرگ پایتخت
به گزارش سایت ناصر حجازی، چندی قبل با یاد آوری یک واقعیت تاریخی به مرور عملکرد دو تیم پرسپولیس و استقلال پرداخته و2 تیم را در پیراهن های مختلف با هم مرور کردیم،چون روز جمعه دربی 81 پایتخت بین 2 تیم برگزار میشود به علت موضوعیت ماجرا،این مطلب را با اصلاح واضافات مطالب وکسر اطاله کلام در موارد غیر لازم،مطلب را تغییر داده ودر قالب تازه به  اطلاع رسانده ،امید داریم که مقبول طبع ونظر واقع گردد.

تشابه تغییرات تاریخی سرخابی ها
واقعیت این است که تیمی به اسم پرسپولیس از سال 1347 در فوتبال ایران موجودیت یافته است اما همه بازیکنان این تیم بدون استثنا بازیکنان سالیان گذشته تیم شاهین بوده اند که از سال 1325 با تیم تاج سابق یا استقلال بازی کرده بودند.
اگر قرار باشد که شاهین سال 1346 را جدا از پرسپولیس بدانیم باید بگوییم که استقلال بعد از انقلاب هم از تاج جداست چرا که بعد از انقلاب باشگاه مرکزی تاج به تسخیر کمیته انقلاب در آمد وحسین فکری رئیس وقت تربیت بدنی دستور انحلال تاج را صادر کرد ولی همه بازیکنان تیم تاج در قالب نام استقلال به فعالیت خود ادامه دادند.به عبارتی باید بگوییم که شرایط شاهین 46 وپرسپولیس 1347 کاملا مشابه هم است وشاهین به دستور رژیم وقت منحل شد وپرسپولیس جایش را گرفت اما ما این 2 تیم را از هم جدا میدانیم البته مهمترین دلیل این که این 2 تیم را از هم جدا میدانیم این است که در سال 1351 یعنی 5 سال بعد از انحلال شاهین فعالیت های خود را پی گرفت ولی این شاهین با آن شاهین متفاوت بوده وفقط نامش را یدک میکشید اگر جامعه فوتبال شاهین 1351 را دنباله روی شاهین 46 میدانست ،طرفداران فوتبال شاهین از تیم شاهین جدید طرفداری میکردند اما آنها به حمایت از تیم خود یعنی پرسپولیس ادامه دادند ،درست مثل استقلال که با ستارگانش جای تاج را گرفت واگر تاج هم 5 سال بعد مثلا در تاریخ 1362 دوباره راه اندازی میشد حتم بدانید مردم طرفدار استقلال میماندند.

تفاوت دگردیسی آبی وسرخ
اینها را گفتیم تا یاد آور شویم که بخش عمده ای از تاریخ فوتبال ایران تحت الشعاع اشتباهات خود قرار دارد که تاریخ گویی وواقعیت های منحرف شده تاریخ بخشی عمده از آن است،مثلا ما همیشه بازیهای پرسپولیس واستقلال را از سال 1347 مرور میکنیم اما واقعا چه فرقی بین شاهین 1345 با همایون بهزادی وکلانی وکاشانی وآشتیانی و... با پرسپولیس 1347 با بهزادی وکلانی وآشتیانی وکاشانی وجود داشت؟به واقع هیچ اما یک تفاوت بین دگردیسی تاج به استقلال با دگر دیسی شاهین وپرسپولیس وجوددارد؛رنگ پیراهن،تاج در دوران استقلال آبی ماند اما شاهین سفید پوش به پرسپولیس سرخ پوش بدل شد.

برتری استقلال برجسته تر می شود
ما در این مقال میخواهیم به هواداران استقلال وپرسپولیس سورپرایز دهیم واز سال 1325 رویارویی 2 تیم را دنبال کنیم،از دوچرخه سواران وشاهین 1325 تا 1329 تا تاج وشاهین از سال 1329 تا 1346 وتاج وپرسپولیس از سال 47 تا 1357 واستقلال وپرسپولیس از سال 1358 تا سال 1365 واستقلال وپیروزی از سال 1365 تا سال 1389 وبالاخره همان استقلال وپرسپولیس مشهور از سال 1389 تا به امروز
اضافه کردن آمار بازیهای این 2 تیم در قالب های مختلف وحتی اضافه کردن آمار بازیکنان تیم پیکان زمانی که سرخپوشان به این تیم رفته ودسته جمعی چیراهنش را بر تن کرده بودند میتواند حاوی نکات جذابی باشد.

علی پروین وعلی جباری نوزاد بودند
1-اولین بازی بین 2 تیم در روز 22 آذر ماه1325 با نام دوچرخه سواران وشاهین برگزار شد وتیم دوچرخه سواران این بازی را با نتیجه 1-0 به سود خودش خاتمه داد.در این مقال به یک مرور تاریخی می پردازیم، درسال 1328 تیم فوتبال تاج از ادغام تاریخی سرباز ودوچرخه سواران ایجاد شد وتیم تاج ادامه 2 تیم است ودوچرخه سواران به طور مستقیم تبدیل به تیم فوتبال تاج نشده است. جالب این که در اولین دربی ،علی جباری وعلی پروین ،سلطان سرخابی ها نوزاد بودند!همان ها که بزرگ مردان 2 تیم در تاریخ دربی شدند!

پر گل وجذاب مثل امروز
2-2 تیم تا سال 1347 29 بار با عنوان  تاج وشاهین وقبل از آن دوچرخه سواران وشاهین برگزار کرده بودند ودر این 29 بازی تاج با 11 برد،11 مساوی و7 باخت عملکردی بسیار بهتر داشت هرچند در تعداد گلهای زده تیم فوتبال شاهین با 44 گل زده و43 گل خورده موقعیتی بهتر داشت.بازیهای 2 تیم بسیار پرگل بوده است چنان چه میبینید که در 29 بازی مورد اشاره 87 گل به ثبت رسیده بوده است که میانگین 3 گل به ازای هر بازی را در این عرصه نشان میدهد.اصولا در دهه 40 و50 شمسی که فوتبال در دنیا کم گل بود بازی دربی تهران پرگل بود اما حالا که فوتبال دنیا پرگل شده است،دربی ما کم گل بوده است،مگر میشود باور کرد که در 6 بازی گذشته دربی تنها 4 گل از خط دروازه ها گذشته است؟

جدیکار وسهم عادلانه از افتخارات تاریخ
3- بهترین گلزن همه ادوار 2 تیم نه مرحوم صفر ایرانپاک که مرحوم بیوک جدیکار از تاج بوده است.اگر صفر ایرانپاک در دهه 50 7 گل به استقلال زده بوده است میبینیم که بیوک جدیکار مثل یک جادوگر برای تاج در برابر شاهینی که به پرسپولیس منتهی شد 16 گل به ثمررسانده بود.
گلهای جدیکار برای آن که گفته نشود بلوف است ،برای ثبت در تاریخ چنین بوده است .توجه کنید:
1-گل اول در تاریخ 5 اسفند ماه 1328 ودر 19 سالگی بیوک جدیکار در جریان برد 1-0 تاج برابر شاهین به ثمررسید.
2-جدیکار برای به ثبت رساندن گلهای دیگرش 7 سال صبر کرد.در بازی 2 تیم که روز 18 تیر 1335 ودر 26 سالگی او انجام شد،استقلال با شاهین 3-3 کرد وهر 3 گل را بیوک جدیکار زد.
3-درروز 19 مرداد 1335 در جریان دیداری که بعد از 32 روز از دیدار قبلی برگزار شد این تیم فوتبال تاج بود که 3-1 برنده شد وجدیکار در جریان یک هت تریک دیگر 3 گل تیمش را زد.
4-در بازی روز 2 شهریور 2 تیم که 14 روز بعد انجام شد بازی 1-1 تمام شد وگل را بیوک جدیکارزد.
5-در بازی روز 9 شهریور یعنی چهارمین دیدار بین 2 تیم در 53 روز انجام شد،تاج 2-0 برد ویکی از 2 گل را برای تاج بیوک جدیکار به ثمررساند.در حالی ایرانپاک در 6 سال 7 گل برای پرسپولیس زد که بیوک جدیکاردر تابستان 1335 ودر 53 روز 8 گل برای تاج زد تا با احتساب گل سال 1328 تعداد گلهای او به 9 گل برسد.
6-در فاصله سالهای 35 تا 47 بیوک جدیکار به کشور آلمان رفته وعضو تیم فوتبال ویکتوریا برلین شده بود،او در روز 6 شهریور 1337 که 28 ساله شده بود در برد 3-2 تاج برابر شاهین 2 گل از 3 گل تیم خودش را به ثمررساند.
7-در بازی 27 فروردین سال 1338 در دیداری که 2 تیم با هم 2-2 کردند بیوک جدیکار یک گل زد.این گل ،گل 12 او برای تیم فوتبال استقلال یعنی تاج سابق بود.
8-گل سیزدهم جدیکار در روز 14 آبان سال 1338 شکل گرفت واو در تساوی 1-1 این 2 تیم گل تیم خودش را به ثمررساند.
9- گل بعدی در روز 6 آبان سال 1339 به ثبت رسید ودر این دیدار که با برد 1-0 تاج به پایان رسید بیوک جدیکار بار دیگر گل به ثمررساند.
10-در بازی روز 27 فروردین سال 1341 تیم فوتبال تاج در دیداری بزرگ ومهیج 4-3 به شاهین باخت.در این دیدار بیوک جدیکار 32 ساله یکی از 3 گل تیم فوتبال تاج را به ثمررساند.
11-وسر انجام آخرین یعنی شانزدهمین گل او برابر تیم شاهین با پیراهن تیم فوتبال تاج در بازی روز 4 دی ماه سال 1341 به ثمررسید وبعد از این گل شاهینی ها به اعتراض داوری خود ،بازی را به هم زده از میدان خارج شده وطبق قوانین داوری در آن دوران 5-0 بازنده اعلام شد.

یادی از نادر بزرگ وغلامحسین جنتلمن
4- بد نیست بدانید در این دیدارها ،نادر افشار هم با زدن 4 گل برای تاج دومین گلزن برتر این دوران بود.البته در کل بازیهای 2 تیم،علی جباری هم 6 گل به ثمررساند.علی جباری یک گل با پیراهن تاج به شاهین و5 گل به تیم فوتبال پرسپولیس زد.در تاریخ بازیهای 2 تیم غلامحسین مظلومی ستاره فقید وافسانه ای تاج هم تنها در 8 بازی 6 گل زد وفوق العاده عمل کرد،مرد بزرگ وستاره جنتلمن استقلال بود،فرهاد مجیدی هم با 4 گل زده یکی از بهترین های تاریخی این پیکار بوده است.

2 ستاره رویاساز
 5- رکوردار کاپیتانی در تاریخ دربی هم متعلق به استقلالی هاست.علی جباری ومحمود فکری هر کدام در 10 دربی بین 2 تیم کاپیتان بوده وبر این اساس رکورد جالبی برای 2 هافبک بزرگ استقلال مشترک بوده است.علی جباری فوتبال را در سطح بالا از 29 سالگی کنار گذاشت ،او میتوانست تا 33 سالگی بازی کند وهمه رکورد ها را در تاریخ فوتبال 2 تیم جابجا کند.

پیکان هم حساب است
6- ما باخت 2-0 تاج به پیکان را هم در این آمار آورده ایم.یعنی برای سال 1348 هم نتایج تیم تاج را برابر تیم پرسپولیس مرور کرده وهم بازی تاج برابر پیکان را عنوان داشتیم.در این سال تیم فوتبال تاج در یک دیدار تاریخی اولین بازیش را در حالی که از حریف بسیار بهتر بود،واگذار کرد.ما برای این که عدالت را بر مدار این بازی ساری وجاری کنیم این بازی را هم آوردیم در حالی که شاید نباید چنین میکردیم چراکه در زمان رفتن ستارگان این تیم به پیکان این تیم چند پاره شد،عزیز اصلی در تیم پرسپولیس ماند وپرویز دهداری با کاظم رحیمی وحبیب علیزاده به تیم فوتبال گارد پیوستند.
34 برد واقعی به جای 24 برد برای استقلال
7- در مجموع تمام دیدارهای بین 2 تیم در اسامی مختلف وبر اساس بازیهای داخل میدان ،110 بازی انجام شده است ودر این 110 بازی تیم تاج سابق واستقلال امروز روی هم 34 برد،50 مساوی و26 باخت داشته است.120 گل زده برای هرکدام از این 2 تیم ثبت شده است.اما اگر بازیهای شاهین وپیکان وهمه ادوار را محاسبه نکنیم،باز هم برهای استقلال از پرسپولیس 5 بازی بیشتر بوده است.

استقلال برتر از حریف در همه قواره ها
8-اگر 4 دیداری که در آن تیم شاهین وپرسپولیس دچاررای کمیته انضباطی شده اند را مرور کنیم میبینیم که 2 برد 1-0 تاج سابق و2 تساوی 2 تیم به 4 برد 3-0 بدل شده وجدول به این صورت تغییر میابد.110 بازی،36 برد(2برد بیشتر برای تاج یا استقلال)،48 مساوی و26 برد برای پرسپولیس، والبته 129 گل زده برای استقلال و117 گل زده برای تیم فوتبال پرسپولیس یعنی هر طور که جدول بازیهای این 2 تیم را بالا وپایین کرده وظاهرش را تغییر دهیم باز هم آن چه استقلال کرده بهتر از حریف بوده است.

پر از گلهای رنگی
9- پرگل ترین بازی تاریخ 2 تیم در روز 27 فروردین 1341 ثبت شده است.در این بازی 7 گل از خط دروازه ها گذشت وشاهین 4-3 برنده شد.گلهای شاهین را همایون بهزادی،ایرج دبیر سیاقی،بهمن نوروزی ورضا جلالی پور زده و3 گل تاج را هم نادر افشار،بیوک جدیکار وکامبیز جمالی به ثمررساندند.اما در بازیهای دیگر تاریخ بازیهای 2 تیم هم بازیهای پرگل داشته است،در بازی پرسپولیس وتاج در سال 1352 6 گل داشته است والبته بعد از آن بیشترین گلها مربوط به بازیهایی با نتیجه 3-2 است.اولین نتیجه 3-2 در تاریخ 2 تیم در شکل وشمایل استقلال وپرسپولیس،در مهر 1349 با برد استقلال توام شد،دوین بازی با این نتیجه در روز 7 اسفند سال 1383 با نتیجه 3-2 بوده وبالاخره در روز 13 بهمن 1390 هم دیدار 3-2 تمام شده است.

فرق جباری وهمایون بهزادی
10-علی جباری وهمایون بهزادی یک افتخار مشترک دارند.این 2 تنها کسانی هستند که هم در مسابقات تاج وشاهین وهم در دوران تاج وپرسپولیس گل زده اند.هر 2 در دوران تاج وشاهین یک گل زده ولی در دوران تاج وپرسپولیس هر کدام 5 گل زدند .البته همایون  بهزادی یک گل با پیراهن شاهین،یک گل با پیکان و4 گل با پرسپولیس به تاج زد وعلی جباری در دوران تاج وپرسپولیس 5 گل به ثمررساند.
 

۱۳۹۵ سه شنبه ۱۹ مرداد | اختصاصی/ پرستو صالحی :منصوریان همیشه محبوب است ؛ همه از او حمایت می کنیم
۱۳۹۵ سه شنبه ۱۹ مرداد | اختصاصی / اردشیر شیرکول: ناصرخان اسطوره بی بدیل استقلال بود و فقدانش برای فوتبال ایران ضایعه ای غیر قابل جبران است
۱۳۹۵ سه شنبه ۱۹ مرداد | اختصاصی/ لطفی : حداقل تا نیم فصل باید فرصت دهند ؛ منصوریان مربی با دانشی است
۱۳۹۵ سه شنبه ۱۹ مرداد | اختصاصی/ برای کرمانشاهی در امر قضاوت آرزوی موفقیت داریم
۱۳۹۵ سه شنبه ۱۹ مرداد | اختصاصی / منصور پورحیدری: استقلال دو تا بازی نتیجه نمی گیرد همه کارشناس می شوند/ منصوریان با قدرت به کارش ادامه می دهد
۱۳۹۵ سه شنبه ۱۹ مرداد | اختصاصی/ حجازی : استقلال از فرصت یک ماه استفاده کند
۱۳۹۵ سه شنبه ۱۹ مرداد | اختصاصی/ حمایت استقلالی ها از منصوریان در برنامه ۹۰ ؛ رای منفی با رقبا بود‌
۱۳۹۵ سه شنبه ۱۹ مرداد | اختصاصی/ منصوریان برنامه تعطیلات را مشخص کرد
۱۳۹۵ سه شنبه ۱۹ مرداد | اختصاصی/ شایعه اولتیماتوم به منصوریان
۱۳۹۵ سه شنبه ۱۹ مرداد | اختصاصی / منصوریان مربی بسیار خوبی است و درصورت حمایت لازم موفق خواهد شد
نظر شما :
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید
captcha