اختصاصی/ رضا حسن زاده : هواداران از منصوریان و است اختصاصی/ تسلیت و همدردی خانواده ناصر حجازی به محمد اختصاصی/ نامجو مطلق: باید به منصوریان فرصت داد/ تع اختصاصی/ حمایت پیشکسوتان استقلال از سرپرست جدید

اختصاصی/ رضا حسن زاده : هواداران از منصوریان و استقلال حمایت کنند

اختصاصی/ تسلیت و همدردی خانواده ناصر حجازی به محمد پنجعلی

اختصاصی/ نامجو مطلق: باید به منصوریان فرصت داد/ تعویض ها اشتباه بود

اختصاصی/ حمایت پیشکسوتان استقلال از سرپرست جدید

اختصاصی / غفارمنش : استقلال بهتر از این می شود ؛ ب اختصاصی/ حمایت برومند از رحمتی اختصاصی/ پورحیدری: با یک برد مشکلات حل می شود اختصاصی/ رضا افتخاری را بیشتر بشناسید

اختصاصی / غفارمنش : استقلال بهتر از این می شود ؛ باید منصوریان را حمایت کنیم

اختصاصی/ حمایت برومند از رحمتی

اختصاصی/ پورحیدری: با یک برد مشکلات حل می شود

اختصاصی/ رضا افتخاری را بیشتر بشناسید

  • آکادمی فوتبال ناصر حجازی
  • مهرام
  • پایگاه اطلاع رسانی هواداران استقلال
ليگ برتر جام خليج فارس
ليگ برتر جام خليج فارس
بوندسلیگای آلمان
سری آ ایتالیا
لیگ برتر انگلیس
لیگ فوتسال
فرانسه لوشامپيونه
لالیگای اسپانیا
  • آوای آبی پوشان
کد : 743-49353      تاریخ ایجاد : ۱۳۹۴ جمعه ۳ مهر | ساعت: 21:30   تعداد بازدید : 2293

/هدیه سایت ناصرحجازی /اختصاصی/آقای استقلال هفتاد سالگی مبارک

استقلال 70 ساله میشود وبه دور تازه ای از حیات خود میرسد .بد نیست در این دور تازه یادی از مردانی کنیم که در برقرار ساختن اساس این باشگاه تاریخ ساز نقشی را بر عهده داشته اند.

 

گرد آوری : عباس افشین راد

به گزارش سایت ناصر حجازی,استقلال 70 ساله میشود وبه دور تازه ای از حیات خود میرسد .بد نیست در این دور تازه یادی  از مردانی کنیم که در برقرار ساختن اساس این باشگاه تاریخ ساز نقشی را بر عهده داشته اند.

روز 4 مهرماه سال 1324 یعنی درست 70  سال قبل 5 مرد جوان که مسن ترین آنها 24 ساله بود باشگاه را ساختند واسمش را دوچرخه سواران گذاشتند.

نواب ، دوچر خه ساز بود،،خشایی کارمند بانک بود ،،جانانپور یک کارمند جوان تربیت بدنی بود  و میرزایی نجار وبالاخره خسروانی بودند،خسروانی افسر ارتش بود وچندی قبل در یک مسابقه دوچرخه سواری که نشریه نیرو وراستی برگزار کرده بود قهرمان شده واز محمدرضا پهلوی یک دوچرخه هدیه گرفته بود واین دوچرخه سمبل باشگاه شده بود

فوتبال با فرمانده نیروی هوایی وزمینی.

در سال 1325 باشگاه دوچرخه سواران تیم فوتبال هم تشکیل داد.این رسم قدیم در ورزش ایران بود که باشگاه های ورزشی که حتی تخصصی هم بودند تیم های متعدد ورزشی میساختند مثل باشگاه جعفری که متعلق به شعبان جعفری بود وزورخانه بود اما تیم فوتبال هم درست کرد یا باشگاه بولینگ پرسپولیس که برای خود تیم فوتبال هم ساخت!!

رویم به سال 1328 که خسروانی 27 ساله که مال ومنالی پیدا کرده بود از شرکا باشگاه دوچرخه سواران را خرید وبا یک قرار داد همکاری ستارگان بزرگ باشگاه سرباز مثل سروان محمد خاتم که بعد ها ارتشبد وفرمانده نیروی هوایی وفتح الله مین باشیان که او هم فرمانده نیروی زمینی شد را خرید.این مین باشیان برادر کوچکتر عزت الله مین باشیان بود .مین باشیان بزرگ با شمس پهلوی ازدواج کرده ونام خود را بر اثر دستور دربار به مهرداد پهلبد تغییر داده بود.

خسروانی بعد از گرفتن ستارگان سرباز نام تیم را به تاج تغییر داد که از کمک های دربار پهلوی بهره ببرد واساسنامه ای برای باشگاه ساخت که بر اساس آن باشگاه به دربار هبه شده ورئیس  هیئت مدیره تیم تاج رسما وزیر دربار بود که زمانی این وزیر دربار حسین علاء وزمانی اسدالله علم بودند.

بی تردید نمي توان خدمات خسروانی  را به جامعه ورزش فراموش کرد، درست که مرحوم خسروانی که در 18 مرداد امسال فوت شد از مردان ورجال پهلوی بود اما زمین ها واستادیوم های ورزشی زیادی را درست کرد وعلیرغم این که به گروه رجال طاغوت تعلق داشت اما به ورزش بدی نکرد  نکرد..
    
مشخصات مالک تیم قدیمی آبی ها    

خسرواني فرزند حاج شهاب محلاتي در سال 1301 به دنيا آمده و امسال درگذشت  برادر بزرگ او مرحوم شهاب خسرواني از رجال خوش نام دوره مصدق بود و در اين دوران نماينده مجلس بود. اما 3 برادر ديگر او يعني مرتضي خسرواني، عطاءالله خسرواني و خسرو خسرواني از رجال بدنام بعد از کودتاي سياه و امريکايي 28 مرداد بودند وعطالله زمانی تا احراز پست نخست وزیری بالا رفت..
    
    خسرواني با دوچرخه اهدایی محمدرضا پهلوي در سال 1324 باشگاه دوچرخه سواران را با دوستانش راه اندازي کرد.در سال 1328دوچرخه سواران با سرباز ادغام شدند و تاج را ساختند. نقش سياسي باشگاه تاج سابق در جريان قيام 30 تير 1331 در حمايت از مصدق روشن شد اما رويکرد سياسي پرويز خسرواني و تاج ديدني بود، در جريان حمله به خانه مصدق که روز 9 اسفند 1331، يعني 7 ماه و 9 روز بعد توسط اوباشي مثل شعبان جعفري و ملکه اعتضادي شکل گرفت، او و باشگاهش حامی وکمک دهنده  بودند وبه مصدق پشت کردند.

در جريان کودتاي 28 مرداد، باشگاه تاج سابق به عنوان يک پايگاه و ستاد در اختيار کرميت روزولت و فضل الله زاهدي بود ، بعد از کودتاي 28 مرداد، پرويز خسرواني جوان سري در سرها درآورد. سال 1340 در حالي که تنها يک سرتيپ 39ساله بود فرماندهي ناحيه يک مرکز )ژاندارمري تهران( را به عهده گرفت. ساواک گزارش مي دهد که او براي عهده دار شدن اين مسووليت شروع به دسيسه و توطئه عليه نعمت الله نصيري البته با حمايت ملکه مادر - همسر رضاشاه و مادر محمدرضا - کرده است.

دسيسه ها چند سال بعد عليه مبصر رئيس شهرباني تکرار شد اما شاه براي آرام کردن پرويز، در سال 46 مسووليت رياست سازمان تربيت بدنی را به او داد در اين سال ها، ساواک گزارش مي دهد که او با ناصر گلسرخي، جلال آهنچيان و منوچهر پرتو، باند قمار و اختلاس از اموال دولتي را به راه انداختند. به همين دليل حسين فردوست، بازرس شاهنشاهي دستور کنار گذاشتن او را از شاه گرفت و پرويز خسرواني از آن پس تنها به اداره تاج سابق پرداخت. سپهبد خسرواني طي ساليان مورد نظر به رقابت با پرسپوليس و علي عبده مالک پرسپوليس فکر مي کرد.


    پرويز خسرواني بعدها به فرقه ضاله بهائيت گرويد. ساواک تهران در روز 10 مهرماه سال 45 گزارش مي دهد: دختر آقاي نعيمي که زن سرلشکر خسرواني است، چند سال قبل توانست به طور محرمانه شوهرش را به  فرقه بهائيت گرايش دهد و او هم با حضور آقاي نعيمي رسماً به  بهائيت گرويده و قرار بر اين شد که از لحاظ حفظ پرستيژ و شئون نظامي بهايي بودن وي از چارچوب خانواده تجاوز نکند.
 

نخست وزیر ایران در ترکیب دوچرخه سواران


ترکیب اولیه دوچرخه سواران متشکل از افراد مهمی بود،علی دانایی فرد  که مربی اولیه وخدمتگزار بزرگ این تیم بود و حسنعلی منصور که فرزند علی منصور ونخست وزیر ایران در سالهای 1342 و1343 بود و پیر کارلوس  که تنها مرد خارجی نسل اول فوتبال ایران بود که ملیت ایرانی را پذیرفته بود و چند نفر دیگر بودند .بعد ها تاج قهرمان ایران در همه ورزشها بود .

باورش سخت است که در ایران باشگاهی وجودداشته که در والیبال وفوتبال وبسکتبال ووزنه برداری وکشتی وپینگ پونگ وتنیس مردان وزنان وژیمناستیک واکثر ورزشهای مخصوص زنان و... بود اما بد نیست درباره علی دانایی فرد بیشتر بگوییم.


علی دانایی فر با تیم خردسالان تور به فوتبال آمد وبعد ها ستارگان این تیم را به تاج برد وسپس مدتی با این تیم قهر کرد وبه شعاع ونادر رفت واین تیم ها را قهرمان کرد.برخی از شاگردان او در سالهای اخیر فوت شده اند  مردانی مثل بیوک جدیکار وعارف قلی زاده وبخشی خوشبختانه در قید حیات هستند که از آن جمله میتوان به کوزه کنانی،محمود ومحمد بیاتی  اشاره کرد.

علی دانایی فر در سال 1358 درگذشت ودرروز 25 آبان 1358 برای او یک دیدار دوستانه ویاد بود فوتبال برگزار شد و طی آن تیم استقلال یک بر صفر پرسپولیس را برد.فرزند خلف او یعنی ایرج دانایی فر اولین گل تیم ملی فوتبال را در تاریخ جام های جهانی برابر اسکاتلند وآلن راف به ثمر رسانده است.


استقلال 70 ساله میشود تیمی که اعتبار فوتبال ایران را میسازد...

اگر بخواهیم نگاهی به همه قهرمانی های تیم های مختلف در تاریخ داشته باشیم استقلال را هم در ایران وهم در آسیا پر افتخار ترین تیم ایران میبینیم.استقلال روندی رو به رشد را تا همیشه در دوران حیات خود داشته است.جالب این که بدانید بعد از انقلاب مرحوم فکری که با برخی از بازیکنان استقلال رابطه خوبی نداشت اعلام کرد که تیم تاج باید منحل شود.!

حالا بیا وبگو این همه ستاره چه کنند ،بگو مالک تیم دربار است ستارگان مردمیش چه باید کنند ،حسین فکری اول انقلاب از طرف شورای انقلاب مسئول سازمان ورزش شده بود.باز خدا عمر باعزت به عنایت آتشی بدهد که مسئول استقلال در اول انقلاب بود وتلاش مردان عزیز وبزرگی چون بازیکنان تیم استقلال در سال 58 ونقش پررنگ عباس کردنوری استقلال ماند تا به شکوه وعظمت خود ادامه دهد..

بد نیست نگاهی به ستارگانی داشته باشیم که از استقلال در تاریخ فوتبال ایران نام و نشان پیدا کرده اند.


فرق استقلال وپرسپولیس این است که استقلال همه ستارگانش   را در این تیم به شهرت رسانده است اما پرسپولیس نفراتی داشته که همه شهرتشان را از تیم های دیگر گرفته بوده اند.
گلر های فوق آبی.

محمد بیاتی—منصوررشیدی—ناصر حجازی—احمدرضا عابدزاده—مهدی رحمتی—پرویز برومند—هادی طباطبایی—وحید طالب لو—بهزاد غلامپور و....

کدام تیم این همه ستاره داشته است؟عابدزاده هم که گروهی او را بعد از حجازی دومین گلر برتر تاریخ میدانند اول در استقلال بود وسپس به عللی که همه میدانند به پرسپولیس رفت.

برویم به دفاع واسم ها را مرور کنیم

عارف قلی زاده—اکبر کارگر جم—عزت جان ملکی—منصور پور حیدری—نصراالله عبداللهی—اصغر حاجیلو—محمد رنجبر—حسن حبیبی—گودرز حبیبی—جواد زرینچه—حمید فرزام نیا—شاهین بیانی—رضا حسن زاده—صادق ورمزیار—امیر حسین صادقی—حسن نظری—آندرانیک اسکندریان—مهدی پاشازاده—پیروز قربانی—خسرو حیدری وخیلی های دیگر .....

در خط میانی استقلال این نام ها را میبینیم

بیوک جدیکار—ایرج دانایی فر—حسین فرزامی—کامبیز جمالی—محمد بیاتی—کارو حق وردیان—علی جباری—جواد قراب—شاهرخ بیانی—رضا احدی—جعفر مختاری فر—سعید مراغه چیان—امیر قلعه نویی—رضا نعلچگر—علیرضا نیکبخت—علیرضا منصوریان—فرهاد مجیدی—مجتبی جباری—جواد نکونام –آندرانیک تیموریان—فابیو جانواریو—محمود فکری—وباز خیلی های دیگر

و استقلال در خط آتش خود هم ستارگانی بیشمار داشته است:

پرویز کوزه کنانی—غلامحسین مظلومی—حسن روشن—مهدی حاج محمد—رضا عادلخانی—مسعود مژدهی—پرویز مظلومی—عبدالعلی چنگیز—محسن گروسی—رضا عنایتی—ادموند اختر—علی سامره- و.........
تیم منتخب

استقلال 70 ساله میشود تیمی که در ترکیب برترین های تاریخش افرادی چون ناصر حجازی—اکبر کارگر جم—عارف قلی زاده—حسن نظری—آندرانیک اسکندریان—کامبیز جمالی—علی جباری—آندرانیک تیموریان—فرهاد مجیدی—حسن روشن وغلامحسین مظلومی را داشته است

هیچ کس نمیتواند استقلال بزرگ را از خاطر خود فراموش کند وحالا که 70 سال از عمر این تیم بزرگ گذشته بد نیست یادی از بزرگان رفته داشته باشیم

مردانی بزرگ چون عارف قلی زاده،کامبیز جمالی،بیوک جدیکار،ناصر حجازی،غلامحسین مظلومی،عزت الله جان ملکی و.....

هفتاد سالگی مبارک آقای استقلال-   گرد آوری عباس افشین راد
 

۱۳۹۵ سه شنبه ۱۹ مرداد | اختصاصی/ پرستو صالحی :منصوریان همیشه محبوب است ؛ همه از او حمایت می کنیم
۱۳۹۵ سه شنبه ۱۹ مرداد | اختصاصی / اردشیر شیرکول: ناصرخان اسطوره بی بدیل استقلال بود و فقدانش برای فوتبال ایران ضایعه ای غیر قابل جبران است
۱۳۹۵ سه شنبه ۱۹ مرداد | اختصاصی/ لطفی : حداقل تا نیم فصل باید فرصت دهند ؛ منصوریان مربی با دانشی است
۱۳۹۵ سه شنبه ۱۹ مرداد | اختصاصی/ برای کرمانشاهی در امر قضاوت آرزوی موفقیت داریم
۱۳۹۵ سه شنبه ۱۹ مرداد | اختصاصی / منصور پورحیدری: استقلال دو تا بازی نتیجه نمی گیرد همه کارشناس می شوند/ منصوریان با قدرت به کارش ادامه می دهد
۱۳۹۵ سه شنبه ۱۹ مرداد | اختصاصی/ حجازی : استقلال از فرصت یک ماه استفاده کند
۱۳۹۵ سه شنبه ۱۹ مرداد | اختصاصی/ حمایت استقلالی ها از منصوریان در برنامه ۹۰ ؛ رای منفی با رقبا بود‌
۱۳۹۵ سه شنبه ۱۹ مرداد | اختصاصی/ منصوریان برنامه تعطیلات را مشخص کرد
۱۳۹۵ سه شنبه ۱۹ مرداد | اختصاصی/ شایعه اولتیماتوم به منصوریان
۱۳۹۵ سه شنبه ۱۹ مرداد | اختصاصی / منصوریان مربی بسیار خوبی است و درصورت حمایت لازم موفق خواهد شد
نظر شما :
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید
captcha