اختصاصی/ رضا حسن زاده : هواداران از منصوریان و است اختصاصی/ تسلیت و همدردی خانواده ناصر حجازی به محمد اختصاصی/ نامجو مطلق: باید به منصوریان فرصت داد/ تع اختصاصی/ حمایت پیشکسوتان استقلال از سرپرست جدید

اختصاصی/ رضا حسن زاده : هواداران از منصوریان و استقلال حمایت کنند

اختصاصی/ تسلیت و همدردی خانواده ناصر حجازی به محمد پنجعلی

اختصاصی/ نامجو مطلق: باید به منصوریان فرصت داد/ تعویض ها اشتباه بود

اختصاصی/ حمایت پیشکسوتان استقلال از سرپرست جدید

اختصاصی / غفارمنش : استقلال بهتر از این می شود ؛ ب اختصاصی/ حمایت برومند از رحمتی اختصاصی/ پورحیدری: با یک برد مشکلات حل می شود اختصاصی/ رضا افتخاری را بیشتر بشناسید

اختصاصی / غفارمنش : استقلال بهتر از این می شود ؛ باید منصوریان را حمایت کنیم

اختصاصی/ حمایت برومند از رحمتی

اختصاصی/ پورحیدری: با یک برد مشکلات حل می شود

اختصاصی/ رضا افتخاری را بیشتر بشناسید

  • آکادمی فوتبال ناصر حجازی
  • مهرام
  • پایگاه اطلاع رسانی هواداران استقلال
ليگ برتر جام خليج فارس
ليگ برتر جام خليج فارس
بوندسلیگای آلمان
سری آ ایتالیا
لیگ برتر انگلیس
لیگ فوتسال
فرانسه لوشامپيونه
لالیگای اسپانیا
  • آوای آبی پوشان
کد : 719-15115      تاریخ ایجاد : ۱۳۹۳ يکشنبه ۱۲ بهمن | ساعت: 12:36   تعداد بازدید : 1247

این روزها باید در هوای سینمای ایران نفس بکشیم/ بازار سلفی داغ بود

یکی از نکات قابل توجه در برگزاری این رویداد سینمایی سادگی در اجرای مراسم بود که این سادگی هم در محوطه باز برج میلاد و هم روی صحنه به خوبی دیده می شد به این معنا که نه از فرش قرمز برای عوامل فیلم ها خبری بود و نه از صرف هزینه های سنگین برای دکوربندی و برگزاری مراسم افتتاحیه سی و سومین جشواره فیلم فجر.

 

 
 
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ناصر حجازی به نقل از استقلال نیوز،خبرنگار استقلال نیوز، سی و سومین بهار سینمای ایران همزمان با آغاز سی و ششمین سالگرد پیروزی انقلاب شامگاه گذشته ۱۱ بهمن رسما کار خود را آغاز کرد. 
 
 
یکی از نکات قابل توجه در برگزاری این رویداد سینمایی سادگی در اجرای مراسم بود که این سادگی هم در محوطه باز برج میلاد و هم روی صحنه به خوبی دیده می شد به این معنا که نه از فرش قرمز برای عوامل فیلم ها خبری بود و نه از صرف هزینه های سنگین برای دکوربندی و برگزاری مراسم افتتاحیه سی و سومین جشواره فیلم فجر.
 
مراسم افتتاحیه بیست و سومین جشنواره فیلم فجر
 
سید مهدی شجاعی در وصف پیامبر خواند
 
سیمرغ های برنزی محوطه باز برج میلاد آدرس برگزاری جشنواره ای به بزرگی سی و سه سال تجربه را نشان می داد. پخش سرودهای انقلابی چون «لاله در خون خفته»، «بوی گل سوسن و یاس» در کنار فلاش گاه و بی گاه عکاسان حال و هوای ویژه ای به آغاز این دوره از جشنواره داده بود. سی و سومین جشنواره فیلم فجر با پخش سرود ملی با ۴۵ دقیقه تاخیر کار خود را آغاز کرد.
 
گرفتن عکس های یادگاری و سلفی هنرمندان با یکدیگر و مردم از دیدنی های قبل از شروع مراسم بود.
 
در ابتدای مراسم سیدمهدی شجاعی نویسنده روی صحنه آمد و متن نوشته ای در وصف مقام شامخ حضرت محمد(ص) را با همنوایی موسیقی در خور دست نوشته با صدایی رسا خواند. نمایش تصاویری از زادگاه حضرت محمد(ص) و همچنین نماهای مختلف از خانه خدا در کنار موسیقی و آوای صدا نویسنده شیرینی خاص به آغاز جشن بخشیده بود.
 
مراسم افتتاحیه بیست و سومین جشنواره فیلم فجر
 
مهمانان افتتاحیه جشنواره فیلم فجر اهانت پیامبر اسلام را محکوم کردند
 
همچنین سینماگران و مهمانان افتتاحیه جشنواره فیلم فجر با امضای یک بیانیه، اهانت به ساحت مقدس پیامبر گرامی اسلام (ص) را محکوم کردند.
 
پس از پایان قرائت متن توسط سید مهدی شجاعی، دکور مراسم رونمایی شد. تنها المان موجود در دکور برنامه سیمرغ های پارچه ای بود که روی صحنه دیده می شد. سیمرغ هایی که امسال مزین به آرم تبلیغاتی اسپانسر جشنواره شده بود.
 
مراسم افتتاحیه بیست و سومین جشنواره فیلم فجر
 
احسان کرمی مجری مراسم ضمن خوش آمدگویی به حاضران از علیرضا رضاداد دبیر سی و سومین جشنواره فیلم فجر دعوت کرد تا روی صحنه بیاید.
 
دبیر سی و سومین جشنواره فیلم فجر در ابتدای صحبت های خود به مخاطبان سینمای ایران نوید برگزاری جشنواره ای متفاوت با وجود آثار و نام های جدید از کارگردان های جوان سینما را داد و گفت که این دوره از آغازی برای همدلی سینمای ایران است. سخنرانی کوتاه وی یکی از اتفاقات خوب دیشب بود.
 
حال سینمای ایران خوب است؟
 
پخش نماهنگی از سینماگران سینمای ایران با این موضوع که حال سینمای ایران را چطور ارزیابی می کنند از دیگر بخش های این مراسم بود. در این نماهنگ محمود کلاری، علیرضا رئیسیان، روح الله حجازی، نیکی کریمی، بهرام توکلی، شهرام شاه حسینی و مصطفی کیایی حضور داشتند و در صحبت های خود از حال و هوای این روزهای سینمای ایران می گفتند.
 
مراسم افتتاحیه بیست و سومین جشنواره فیلم فجر
 
روح الله حجازی از جمله سینماگران حاضر در این نماهنگ درباره حال سینمای ایران گفت که حدود ۲ سال است که وضعیت بهتر شده است. محمود کلاری گفت این روزها باید در سینمای ایران نفس بکشیم و به قولی حالشو ببریم. علیرضا رئیسیان هم گفت اگر منظورتان حال سینمای ایران است باید بگویم که بهتر از این هم می شود.
 
برخی دیگر از سینماگران حاضر در این نماهنگ برای بهتر شدن حال این سینما ابراز امیدواری می کردند و برخی دیگر هم گلایه هایی نچندان بزرگ را بازگو می کردند.
 
فضای فعلی مبتنی بر احترام و اعتماد بین سینماگر و مدیران سینمایی است
 
علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از جمله مسئولان حاضر در جمع سینماگران بود که دقایقی کوتاه با اهالی سینما صحبت کرد. از نکات مهم در صحبت های جتنی تاکید بر ایجاد شدن فضایی مبتنی بر احترام و اعتماد بین سینماگر و مدیران سینمایی است. وزیر ارشاد ایجاد چنین فضایی را نتیجه تلاش حجت الله ایوبی رییس سازمان سینمایی برای برقراری اعتماد از بین رفته بین سینماگران و مدیران سینمایی عنوان کرد.
 
پس از پایان صحبت های علی جتنی، علی ربیعی وزیرکار و تعاون روی صحنه آمد و درباره سینمای ایران و تعاملاتی که بین وزارت ارشاد و وزارت کار می توان برقرار کرد، صحبت کرد. وی در میان صحبت های خود تاکید کرد که هنر سینما با طرح موضوعات اجتماعی می تواند معضلات موجود در این اجتماع را طرح کند و تاکید کرد وزارت کار برای ساخت آثاری از این دست آمادگی هرگونه همکاری را دارد.
 
اهدای جوایز اقلام و مواد تبلیغاتی از دیگر بخش های برنامه بود. رامبد جوان به دعوت مجری مراسم روی صحنه آمد تا جوایز را اعلام کند. این بازیگر سینما و تلویزیون قبل از اهدای جوایز از حاضران در سالن خواست بلند شوند و بعد برای رفع خستگی آنها را به انجام حرکات کششی و نرمش دعوت کرد.
 
تیتراژ فیلم های «هامون» و « عروس» روی پرده نقش بست
 
سرگذشت لابراتوارها در سینمای ایران و برگزاری بزرگداشت ویژه برای پایان کار لابراتورهای سینمای ایران و به عبارتی خوش آمدگویی به دنیای دیجیتال از دیگر بخش های این مراسم بود.
 
در ابتدای این بخش نماهنگی با عنوان «آیین چراغ خاموشی نیست» پخش شد. در قست هایی از این نماهنگ شیوه کار در لابراتورها از جمله قطع نگاتیو، اصلاح رنگ و… به شکل مستند نشان داده شد و هریک از متخصصان درباره این بخش سخن گفتند.
 
مراسم افتتاحیه بیست و سومین جشنواره فیلم فجر
 
در بخش هایی از این نماهنگ تیتراژ فیلم هایی چون «هامون»، «شانس زندگی»، «عروس»، «آژانس شیشه ای» و «لیلی با من است» و چگونگی کار روی عنوان بندی فیلم ها پخش شد.
 
مجید مجیدوفایی از جمله پیشکسوتان لابراتور در سینمای ایران در بخشی از این نماهنگ گفت که خداحافظی با دنیای دیجیتال برای من سخت است اما واقعیت این است که این لابراتورها می توانند به مثابه کلاس های درس همچنان کارآمد باشند.
 
مراسم اهدای لوح تقدیر به پیشکسوتان لابراتوار در سینمای ایران با حضور حجت الله ایوبی انجام شد. بهمن کریمان رییس انجمن لابراتوار فیلم ایران، امیر بدیع، بیژن جباری، کیهان خسروانی، اکبر عالمی، حسین شمسی، محمدتقی شاهرخ، مسعود کلانتری، هاشم محققی فر، پدرام عظیمی، ، جهانگیر رجبی خواه، حسن نیک نژاد، جمشید بارز مشق، علیرضا کریمی، مصطفی نعیمی، وحید تبریزی، محسن چیت ساز، موسی مکبندی، اصغر مشهدیان، سیامک سعیدی، محمد حسن رضایی، اکبر کرمی و … از جمله پیشکسوتانی بودند که مورد تقدیر قرار گرفتند.
 
حمید فرخ نژاد و بهرام رادان رسم شاگردی را به جا آورد
 
پس از پایان این بخش حجت الله ایوبی صحبت کرد. رییس سازمان سینمایی در صحبت های خود اعلام کرد سینمای سی و سوم سال قدرت نمایی سینماگران جوان است و سال ۹۳ را سال سلام به سینما، سال سلام به مردم وسال سلام به گیشه عنوان کرد.
 
مراسم تقدیر از محمدعلی کشاورز از دیگر بخش های این مراسم بود. محمدعلی کشاورز که به دلیل مشکل جسمانی از آغاز در مراسم حاضر نبود در این بخش از مراسم با همراهی حمید فرخ نژاد و بهرام رادان روی صحنه آمد. در واقع این دو بازیگر جوان رسم شاگردی را به جا آوردند و استاد خود را همراهی کردند.
 
مراسم افتتاحیه بیست و سومین جشنواره فیلم فجر
 
کشاورز در ابتدای صحبت های خود گفت برای مردم آرزوی سلامتی دارد و گفت: حدود سه سال است که به دلیل شکستگی از ناحیه پا از خانه بیرون نیامدم و خوشحالم که وزارت ارشاد مرا دعوت کرد تا در این مراسم حاضر شوم.
 
وی در ادامه صحبت های خود از وزیر ارشاد و وزیر کار قدردانی کرد: من از علی جنتی و علی ربیعی تشکر می کنم که چنین برنامه ای را ترتیب دادند و خوشحالم که وزیر کار و تعاون مردی فرهیخته و هنردوست هستند.
 
این هنرمند همچنین تاکید کرد که هرآنچه از هنر این سرزمین تا امروز دارد از مردم است و گفت که باید کوشش کنیم همانگونه که در ادبیات فرهیخته ایم در سینما هم بی نظیر و فرهیخته باشیم.
 
مراسم افتتاحیه بیست و سومین جشنواره فیلم فجر
 
بخش پایانی مراسم افتتاح سی وسومین جشنواره فیلم فجر به تقدیر از حسین جعفریان فیلمبردار سینمای ایران اختصاص داشت. در ابتدای این مراسم فیلم کوتاهی از آثار این هنرمند سینمای ایران پخش شد و پس از آن مجری مراسم از حسین جعفریان درخواست کرد برای برگزاری مراسم تقدیر روی صحنه آید.
 
حسین جعفریان فیلمبردار سینمای ایران گفت: خوشحالم در این لحظه در کنار شما هستم. می دانم دیر وقت است و من هم باید از این مراسم سر فیلمبرداری بروم. اما باید بگویم خوشحالم که بعد از سالها کارم دیده شد و مورد تقدیر قرار گرفتم.
 
جعفریان افتخار سینمای ایران است
 
وی در ادامه افزود: واقعیت این است که اگر امشب اینجا هستم به دلیل نتیجه انجام یک کار گروهی است چراکه در انجام کارهای خود هیچگاه تنها نبودم و همواره با جمعی از سینماگران فعالیت می کردم و اکنون خوشحالم فیلمبرداران جوانی چون علیرضا برازنده، پیمان شادمانفر در این عرصه فعالیت می کند.
 
حسین جعفریان متذکر شد: نکته دیگر اینکه ما سینماگران زندگی به سامانی نداریم و شب و روز زندگی هایی که داریم مشخص نیست و تنها یار من همسرم بود. او زن سختکوشی است که در عین اینکه خودش کار می کرد، بار زندگی را نیز به دوش می کشید و فرزندانی پرورش داد که به وجودشان افتخار می کنم.
 
مراسم افتتاحیه بیست و سومین جشنواره فیلم فجر
 
این فیلمبردار سینمای ایران در پایان صحبت های خود از ندا فضلی نگارنده کتاب «بر بوم شب» که به مناسبت بزرگداشت این فیلمبردار نوشته شده است، تشکر کرد.
 
در پایان، محمود کلاری از فیلمبرداران صاحب نام سینمای ا یران و نیکی کریمی روی صحنه آمدند تا مراسم تقدیر از جعفریان را به جا آورند.
 
کلاری از عدم برنامه ریزی مناسب برای برگزاری این بخش از بزرگداشت گله کرد و گفت: اول باید از من دعوت می شد می آمدم و درباره حسین جعفریان حرف می زدم ولی متاسفانه چنین نشد و حقیقتا حالم گرفته شد چون جعفریان افتخار سینمای ایران است و نباید به این سادگی از کنار او گذشت.
 
مراسم افتتاحیه بیست و سومین جشنواره فیلم فجر
 
وی ادامه داد: من می توانستم مفصل تر درباره جعفریان صحبت کنم چراکه این فیلمبردار نقش موثری در زیبایی شناسی و تاثیرگذاری در سینمای ایران دارد. نقش حسین جعفریان در سینمای ایران نقشی نیست که در پایان برنامه ای اینچنینی بتوان درباره آن صحبت کرد. ارزش حسین جعفریان بیش از این مجال کوتاه است.
 
مراسم آتش بازی و پخش سرودهای انقلابی در محوطه باز برج میلاد و همچنین گرفتن عکس های یادگاری در پایان مراسم از دیگر برنامه های ترتیب داده شده برای آغاز جشن س و سوم فیلم فجر بود.
نظر شما :
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید
captcha