استقلال چرا قهرمان شد؟ روایتی از یک فصل گل نخوردن

چرا استقلال قهرمان شد.

استقلال ۵ هفته تا پایان لیگ برتر فاصله دارد و تا اینجای کار هیچ شکستی را متحمل نشده است و با ۹ گل خورده، یکی از بهترین خطوط دفاعی تاریخ لیگ برتر را در اختیار دارد. نکته قابل توجه این مساله، این است که آبی‌پوشان اگر بتوانند به استحکام دفاعی خود تا پایان مسابقات ادامه دهند و عنوان قهرمانی مسابقات لیگ برتر را به دست آورند، می‌توانند عنوان مستحکم‌ترین خط دفاعی را میان قهرمانان تاریخ رقابت‌های لیگ برتر کسب کنند.

چرا استقلال گل نخورد؟

در طول ۲۰ فصل گذشته مسابقات لیگ برتر، تیم پرسپولیس در ۳ فصل مختلف با ثبت ۱۴ گل خورده، بهترین خط دفاعی را میان قهرمانان لیگ برتر در اختیار داشت. استقلال تا پایان هفته بیست و پنجم، ۹ گل دریافت کرده است و در صورت قهرمانی، تنها ۴ گل فرصت خطا دارد تا بتواند این عنوان را از سرخ‌پوشان پایتخت دریافت کند.

الا که این احتمال تقویت شده و امکان وقوع آن زیاد است، هواداران باشگاه استقلال مطالبه ای را دال بر اهدای جام طلایی به این تیم مطرح کرده اند. جام طلایی برگرفته از آن چیزی است که در فصل ۲۰۰۳-۲۰۰۴ در لیگ برتر انگلیس برای تیم آرسنال اتفاق افتاد و این تیم توانست با پشت سر گذاشتن فصلی بدون شکست، قهرمان این رقابت ها شود و به جای جام نقره ای مرسوم، جام طلایی را از آن خود کند.

در این خصوص، حجت الله بهمنی، مدیر روابط عمومی سازمان لیگ اعلام کرد که چون در آیین نامه مسابقات، جام طلایی پیش بینی نشده، پس نمی توان به استقلال چنین جامی را اهدا کرد. حرف بهمنی درست است چرا که در ماده ۴۸ آیین نامه برگزاری مسابقات، صرفا صحبت از اهدای جام و مدال و حکم قهرمانی به تیم قهرمان شده است و نکته ای در خصوص قهرمانی بدون شکست و جام طلایی ذکر نشده. اما در همین آیین نامه و ذیل ماده ۵۶ صحبت از موارد پیش بینی نشده ای به میان آمده که توسط آیین نامه مورد اشاره قرار نگرفته اند.

روش های گل زدن به استقلال

 

پس از این دو فرصت، بازی متعادل دنبال شد تا اینکه ضربه سر سیلوا روی کرنر مهدی پور خطرناک راهی اوت شد. در دقیقه 35 مجید علیاری با یک ضربه سر در اختیار حسینی قرار گرفت. لحظاتی بعد این بازیکن روی اشتباه جلالی صاحب موقعیت تک به تک شد که حسینی به خوبی شوت او را مهار کرد. روی شروع مجدد سریع گلر آبی ها، توپ از فایز الرشیدی عبور کرد که حسین زاده با ضربه ای قیچی برگردان از گوشه دروازه قصد داشت دروازه مس را تهدید کند که توپ او به بیرون رفت.
بالاخره در دقیقه 48 قفل دروازه ها شکسته شد. امیرحسین حسین زاده با یک حرکت انفرادی دیدنی از سمت چپ، توانست سه بازیکن مس را از پیش روی بردارد و با یک ضربه فنی دیدنی از گوشه محوطه جریمه، توپ را به تور دروازه مس چسباند و گل اول بازی را به ثمر رساند.

 

قانون گل زده در خانه برای استقلال قهرمانی اورد

این وجود، استقلالی ها توانستند در اهواز از سد فولاد عبور کنند و پرسپولیس نیز مقابل سپاهان تن به شکست داد تا بدین شکل و در فاصله سه هفته مانده به پایان لیگ، قهرمانی شاگردان مجیدی مسجل شود. با توجه به اینکه امسال قانون گل زده در خانه حریف ملاک تعیین رتبه تیم هاست، آبی ها به دلیل گل زده در خانه پرسپولیس دست برتری را دارند در نتیجه حتی اگر فاصله ۹ امتیازی هم جبران شود، این استقلال است که عنوان قهرمانی لیگ را از آن خود کرده است.

اگر مثلا پرسپولیس قهرمان می شد می گفتند کار برانکو بوده است! اصلا نمی دانم چرا این حرف را می زنند. از تیم زمان برانکو غیر از سید جلال و کامیابی نیا کدام بازیکنان باقی مانده اند؟ سوال من این است. برانکو چرا در عمان موفق نشد؟ چرا این تیم را به جام جهانی نبرد؟ الان این حرف ها را دارند درباره فرهاد مجیدی هم می زنند. در کل وقتی یک تیم قهرمان می شود عوامل زیادی در آن قهرمانی تاثیر گذار هستند.»

این ماده می گوید:« در صورت سکوت آیین نامه یا بروز مواردی که در این آیین نامه پیش بینی نشده است، مراتب توسط سازمان لیگ در هیئت رییسه سازمان لیگ مطرح و بر اساس قوانین و مقررات فدراسیون بین المللی فوتبال و کنفدراسیون فوتبال آسیا و فدراسیون فوتبال ایران تصمیم گیری خواهد شد و این تصمیم نهایی و پایان یافته است و قابل اعتراض نخواهد بود.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *